Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye ile İspanya arasında 13 farklı alanda imzalar atıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'e baskı yapılmalı

Türkiye ile İspanya arasında 13 farklı alanda imzalar atıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'e baskı yapılmalı

Türkiye ile İspanya arasında 13 çeşitli alanlarda anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkili ticaret hacminde 20 milyar dolar hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedef 25 milyar dolar avroya ulaşmak" dedi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinen Erdoğan, ''Adil, kalıcı ve barışı sağlayacak her planı olumlu değerlendiririz. İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Başta ABD olmak üzere Güvenlik Konseyi üyelerinin bu kararın arkasında durup hemen ateşkesi sağlamak için İsrail'e gerekli baskıyı yapmalıdır. Temennimiz, İsrail'in artık bu saldırılardan vazgeçmesi, bölgeye kalıcı barışı getirecek bir zemine gelmesidir. Gelişmeleri yakından izliyoruz.'' dedi. Sanchez ise ''Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu. Uluslararası camianın da bu konuda adım atması gerekiyor.'' ifadelerini kullandı.

Gündem

13.06.2024, 18:28

Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi'ne katılmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Moncloa'da bir araya geldi. Sanchez, Erdoğan'ı resmi törenle karşıladı.

Moncloa Sarayı'ndaki tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sanchez'in yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra tören mangasını selamladı. Tokalaşarak basın mensuplarına poz veren Erdoğan ve Sanchez, heyetlerini birbirine takdim etti.

29 kişi feci şekilde can vermişti: Ölüm kulübünden yeni görüntüler ortaya çıktı 29 kişi feci şekilde can vermişti: Ölüm kulübünden yeni görüntüler... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE - İSPANYA ARASINDA 13 ALANDA ANLAŞMA

Tören sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Sanchez ikili görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen zirve sonrasında bakanlıklar ve devlet kurumları arasında 13 ikili anlaşma imzalandı. Bunlardan 4'ünün ticari, 2'sinin enerji ve çevre, 2'sinin bilimsel işbirliği, geri kalanlarının da iş, kültür, spor, deniz taşımacılığı ve sosyal hizmetlerle ilgili olduğu ifade edildi.

MEB'den öğretmenler için duyurdu! Başvuru tarihleri belli oldu MEB'den öğretmenler için duyurdu! Başvuru tarihleri belli oldu Haberi Görüntüle

ERDOĞAN: HEDEF 25 MİLYAR AVRO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

İlişkilerimizi yenşi alanlara taşıma yönünde önemli adımlar attık. İklişkilerimizi kapsamlı ortaklık düzeyine yükseltmiştik. Bugünkü anlaşmalarla önemli adımlar attık. İkili ticaret hacminde 20 milyar dolar hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedef 25 milyar dolar avroya ulaşmak. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı ülkemizde görmek istiyoruz. İspanya'nın katkısını diğer NATO ülkeleri örnek almalı. İspanya önemli NATO müttefikimiz.

Dolmabahçe'de kritik zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan El-Saud'u kabul etti Dolmabahçe'de kritik zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal... Haberi Görüntüle

''İSRAİL'E BASKI YAPMALI''

Adil, kalıcı ve barışı sağlayacak her planı olumlu değerlendiririz. İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Başta ABD olmak üzere Güvenlik Konseyi üyelerinin bu kararın arkasında durup hemen ateşkesi sağlamak için İsrail'e gerekli baskıyı yapmalıdır. Temennimiz, İsrail'in artık bu saldırılardan vazgeçmesi, bölgeye kalıcı barışı getirecek bir zemine gelmesidir. Gelişmeleri yakından izliyoruz. 

Valilikten vatandaşlara kritik uyarı: 4 gün boyunca etkili olacak Valilikten vatandaşlara kritik uyarı: 4 gün boyunca etkili olacak Haberi Görüntüle

''BÖLGEYE KALICI BARIŞ GELMELİ''

BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de kalıcı ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceğiz. İsrail saldırılarından vazgeçmeli bölgeye kalıcı barış gelmeli. İspanya'nın Filistin'i tanıma yönünde aldığı karar çok mühimdir. Diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi de samimi temennimizdir. Gazze'ye desteklerini esirgemeyen İspanya halkına gönülden teşekkür ediyorum. Ateşkes kararı kağıt üstünde kalmamalı. Gazze'de akan kan durmalı. Avrupa'da artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini görüştük. AP seçiminde oluşan tablo endişelerimizi artırdı.

Ek ders ücreti hafta sonu yatar mı? Haziran ek ders ücreti 13-14 Temmuz'da (Cumartesi-Pazar) yatacak mı? Ek ders ücreti hafta sonu yatar mı? Haziran ek ders... Haberi Görüntüle

''DÜNYANIN KADERİ 5 ÜLKENİN ELİNDE''

Maalesef dünyanın kaderi 5 ülkenin elinde. Biri 'Hayır' dediği zaman mesele bitiyor. Son olayda 5 ülkeden biri devamlı İsrail'in yanında yer alıyor. Daha adil bir dünya mümkün. İsrail acımasız şekilde katliamlarına devam ediyor. İsrail bu katliamlarına devam ederken özellikle de ABD'nin duruşu bizleri ciddi manada üzmektedir" İsrail, 150'ye yakın gazeteciyi katletti. Bunun karşısında durmayacak mıyız? Şu anda yaptığımız budur.

Malatya'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde oldu? Malatya'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde oldu? Haberi Görüntüle

İSPANYA İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

İspanya ile savunma sanayinde bir dayanışmanın teklifidir. Bu dayanışmada birinci sırada malum TCG Anadolu'yla bir adım attık. Şimdi ise bunun bir yüksek veya bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bunun çalışmalarını başlattık. İnsansız hava araçlarında birlikte yapılabilecek bazı adımları atıyoruz. İnsansız denizaltılara varıncaya kadar bu adımları atacağız.

İkinci el otomobil fiyatı Ağustos'ta düşer mi? Araba fiyatları Ağustos'ta yükselir mi? İkinci el otomobil fiyatı Ağustos'ta düşer mi? Araba fiyatları Ağustos'ta... Haberi Görüntüle

SANCHEZ: TÜRKİYE İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL

Sanchez'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Türkiye ile umut verici bir geleceğimiz var. Güvenlik ve savunmada iş birliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye ile AB arasındaki yapıcı rolümüz devam edecek. Türkiye'de faaliyet gösteren 700'den fazla şirket var. 

İki ülke NATO altında uçaksavar bataryası bulunduyor. Türkiye AB arasındaki yapıcı rolümüzü msürdürmeye devam edeceğiz. Göçler, stratejik konularda diyalogun yeniden başlaması için tekliflerde bulunduk. İspanya bu iletişimin gelişmesini teşvik etti. İki ülke de barışa odaklı çalışmaya devam edecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Irak'taki Pençe Harekat Bölgesinde kilidi kapatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Irak'taki Pençe Harekat Bölgesinde kilidi kapatıyoruz Haberi Görüntüle

''İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM BARIŞ İÇİN ACİL İHTİYAÇ''

Türrkiye ile Gazze konusunda kalıcı ateşkes, insani yardım, rehineler konusunda ortak görüşü paylaşıyoruz. İki devletli çözüm barış için acil ihtiyaçtır. Ukrayna ve Filistin'de barışı destekliyoruz. Bugün Türkiye ile 13 anlaşmayı imzaladık, çok farklı alanlarda işbirliği yapıyoruz. Gazze konusunda acil ateşkes insani yardım konusunda Türkiye ile fikrimiz ortak. Türkiye'nin rolünün farkındayız. Ukrayna ve Filistin'de barışı destekliyoruz. İki devletli çözüm barış için acil bir ihtiyaç.

Son dakika... Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! O tarihte yürürlüğe girecek Son dakika... Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! O tarihte... Haberi Görüntüle

''FİLİSTİN'İ TANIMAK ŞART''

Bütün Avrupa ülkelerini tanımaya çağırıyoruz, başka çözüm yok. Kan dökülmesini durdurmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Sayın Erdoğan da aynı şeyi yapıyor, aynı yönde hareket ediyoruz. Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu. Uluslararası camianın da bu konuda adım atması gerekiyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading