Türkiye ile Ermenistan arasındaki kritik toplantının tarihi belli oldu

Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için özel temsilciler aracılığıyla sürdürülen görüşmelerin beşinci turu eylül ayında yapılacak.

Gündem 12.08.2022, 07:58 12.08.2022, 08:22
Abone ol
Türkiye ile Ermenistan arasındaki kritik toplantının tarihi belli oldu

Türkiye-Ermenistan normalleşme üreci, özel temsilcilerin yürütücülüğünde 5. toplantısına hazırlanıyor. Diplomatik kaynaklar, bir sonraki toplantının üçüncü bir ülkede gerçekleştirilmesinin kabul edilmeyeceğini kaydetti. Bundan önceki yapılan görüşmelerde sözde soykırım iddialarının gündeme gelmediği belirtildi. İki özel temsilci arasında 4 kez yüz yüze, 500'den fazla ise telefonda görüşme gerçekleştirildi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI EYLÜL AYINDA

Bir sonraki toplantının eylül ayı içinde yapılacağı öğrenildi. İki ülkenin Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer, normalleşme süreci kapsamında atılan adımların teknik boyutunu görüşecek. Eylül ayında yapılacağı belirtilen toplantının yeri ise henüz netleşmedi.

500'DEN FAZLA TELEFONLA GÖRÜŞTÜLER

Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini yürüten Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan bir kez Moskova'da, 3 kez de Viyana'da yüz yüze görüşürken, ikilinin bugüne kadar 500'den fazla telefonda görüştüğü öğrenildi. 

DÜŞMAN TOPRAKLAR DEĞİL

Türkiye ve Ermenistan’ın birbirine düşman topraklar olmadığını kaydeden yetkili, her iki ülkenin normalleşme süreci temsilcilerinin iki ülkeye de rahatlıkla gidebileceğini vurguladı.

İKİ ÜLKE İÇİN DE KAZAN-KAZAN

Gürcistan üzerinden yıllık yaklaşık 15 bin TIR'la yürüyen 230 milyon dolarlık Türkiye-Ermenistan ticaretinin doğrudan yapılmasını değerlendiren üst düzey kaynak, "Her iki taraf da gerekli esneklikler sergileyerek ilişkilerin olumlu bir noktaya evrilmesini sağlayabilirse bu, her iki ülke açısından da kazan-kazan niteliği taşır" dedi.

SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLADI?

Normalleşme görüşmelerinin ilki, 14 Ocak’ta Moskova’da gerçekleşti. Ardından gelen üç görüşme de Viyana’da 24 Şubat, 3 Mayıs ve 1 Temmuz 2022 tarihlerinde yapıldı. Bu süreçte, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı. Görüşmeler sonucunda, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması gibi önemli kararlar da çıktı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!