banner2

Türkiye geri adım atmıyor! Operasyon vurgusundan rahatsız olan ABD'ye net mesaj

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Türkiye, ABD'ye Suriye'de gerekli tedbirleri almakta kararlı olduğunu bildirdi.

Gündem 03.06.2022, 07:49 03.06.2022, 10:12
Abone ol
Türkiye geri adım atmıyor! Operasyon vurgusundan rahatsız olan ABD'ye net mesaj

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Hatay'ı ziyaret eden ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ile telefonda görüştü. İki isim olası Suriye operasyonunu masaya yatırdı. Sedat Önal, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield'a Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine karşı gereken tedbirleri almayı sürdüreceğini belirtti.

TÜRKİYE'DEN NET MESAJ

Görüşmede Daimi Temsilci Thomas-Greenfield'in, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir askeri operasyon gerçekleştirmesinden kaygı duyduklarını belirtmesi üzerine Önal, PKK/YPG/PYD terör örgütünün sadece Suriye'nin toprak bütünlüğüne değil, Türkiye'nin ulusal güvenliğine de varoluşsal tehdit teşkil ettiğini, Ekim 2019'da ABD ve Rusya Federasyonu ile varılan mutabakatlardaki hükümlerin bugüne kadar yerine getirilmediğini bildirdi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

Önal ayrıca Thomas-Greenfield'a son dönemde bu bölgeden Türkiye'ye yönelik terörist tehdidinin daha da arttığını, güvenlik güçlerine, sivilleri ve Türkiye'nin sınırları içini de hedef alan bu saldırılara ve bölücü gündemin ilerletilmesine Türkiye'nin kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini, Türkiye'nin hayati milli güvenlik çıkarlarını tehdit eden terör örgütlerine karşı gereken tedbirleri almayı sürdüreceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!