banner2

Türkiye'den SİHA tepkisi: Bizim adımızı kullanmayı bırakın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'nın kullandığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Türkiye’de üretilmiş olabileceğini fakat kullanımının Ukrayna’ya ait olduğunu, bu sebeple de Türkiye’nin suçlanamayacağını belirtti.

Gündem 30.10.2021, 22:31 30.10.2021, 22:54
Abone ol
Türkiye'den SİHA tepkisi: Bizim adımızı kullanmayı bırakın

G20 Liderler Zirvesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, burada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmesinin ardından Bakan Çavuşoğlu, Türk ve Rus basınına açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE BUNUNLA SUÇLANAMAZ”

Rus muhabirin, Donbass'ta Türkiye'de üretilen insansız hava araçlarının kullanılması hakkında sorduğu soru üzerine Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz.”

“TÜRKİYE’DE TERÖRLE MÜCADELEDE FARKLI ÜLKELERİN SİLAHLARIYLA KARŞILAŞIYOR”

Türkiye'nin de terörle mücadelede farklı ülkelerden çeşitli silahlarla karşılaştığını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Bazen farklı ülkelerde terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz, Rusya da dahil olmak üzere. Biz asla Rusya'yı suçlamıyoruz. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!