banner2

Türkiye'den kritik doğalgaz açıklaması! 'Herhangi bir kriz beklentimiz yok'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaştan dolayı tüm Avrupa'da doğalgaz ile ilgili bir endişe olduğunu belirterek, Türkiye'de doğalgaz ile ilgili herhangi bir arz problemi yaşanmayacağını ifade etti.

Gündem 25.07.2022, 16:38 25.07.2022, 16:57
Abone ol
Türkiye'den kritik doğalgaz açıklaması! 'Herhangi bir kriz beklentimiz yok'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti İstanbul İl Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen "Ekonomi Buluşmaları"nda bu ay Küçükçekmeceli iş adamlarıyla bir araya geldi. 

Burada konuşma yapan Gürcan, petrol ve doğalgaz ile dünya genelinde etkili olan krize dair önemli açıklamalarda bulundu. 

AVRUPA DOĞALGAZ KRİZİ İLE MÜCADELE EDİYOR 

Petrol ve doğalgaz için dünya genelinde yüksek bir seyir olduğunu belirten Gürcan şu ifadelere yer verdi: 

Petrol ve doğal gaz fiyatlarında yüksek seyri görüyoruz. Daha önce 9.6 euro olan megabayt saat başı doğal gaz fiyatı 2021'de 47.5'e bugün itibariyle yaklaşık 160 euroya yükseldi. Bu doğal gaz fiyatlarındaki yüksek seyir önümüzdeki süreçte de devam etmesi bekleniyor. Özellikle Ukrayna ve Rusya krizinden dolayı onunla ilgili de biliyorsunuz tüm Avrupa'da büyük bir endişe var.

TÜRKİYE DOĞALGAZLA İLGİLİ BİR KRİZ BEKLEMİYOR 

Türkiye'nin ise bu konuda daha rahat bir pozisyonda olduğunu belirten Gürcan konuşmasına şu şekilde devam etti: 

Türkiye bu konuda daha rahat bir pozisyonda inşallah önümüzdeki süreçte doğal gazla ilgili herhangi bir kriz beklenmemekte. Küresel gıda ve tarım fiyatlarında yüksek seyrini koruyor özellikle buğday fiyatlarında Rusya Ukrayna savaşında ciddi bir kriz yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde buğday ve tahıl koridoruyla ilgili yapılan ve atılan adımlar dünyaya bir nefes verdi. Bölgemizde de ciddi bir fiyat düşüşünü gerçekleştirecek.

BUĞDAY REKOLTESİ ÇOK DAHA İYİ BİR DURUMDA 

Yaşanan tahıl krizinin de Türkiye önderliğinde çözüldüğüne dikkat çeken Gürcan şu sözleri kaydetti: 

Bu yıl Türkiye'de gerçekleşen buğday rekoltesinde de geçtiğimiz yıla göre çok daha iyi durumda. Yaklaşık 20 milyon ton buğday rekoltesi şu anda Türkiye'nin beklentisi. Gerçekleşen de buna çok yakın. Buğdaya 6 buçuk lira bir fiyat açıkladık. 1 lira da destek veriyoruz. Önümüzdeki süreçte TMO'nun yaklaşık 5 milyon ton buğdayı alım yapmasını bekliyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!