banner2

Türkiye'den BM'ye Suriye konusunda net mesaj: Gerekli tedbirleri alma hakkına sahibiz!

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Önal, Türkiye'nin, Suriye'deki terör örgütlerinin tehditlerine net konuşarak Türkiye, karşı gerekli tedbirleri alma hakkına sahiptir. BM Şartı'nın 51. maddesini kaynak göstererek "Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanmaya devam edecektir" dedi.

Gündem 28.09.2023, 09:32 28.09.2023, 10:23
Abone ol
Türkiye'den BM'ye Suriye konusunda net mesaj: Gerekli tedbirleri alma hakkına sahibiz!

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye oturumunda, terörle mücadele konusunda dünyaya önemli açık ve net mesajlar verdi. 

"SURİYE KRİZİ DONMUŞ BİR İHTİLAF DEĞİLDİR"

Genel Kurul'da 12 yıllık Suriye krizine gerekli önceliğin verilmediğinin altını çizen Önal, "Suriye krizi donmuş bir ihtilaf değildir, böyleymiş gibi davranmak topluca gafillik olur" dedi. Önal, Suriye'de "aktif çatışmanın" hâlâ sürdüğüne ve toplumun derin bir ekonomik yoksunluk ve insani krizle karşı karşıya olduğuna işaret ederek, şubat ayında meydana gelen depremlerin durumu daha da kötüleştirdiğini belirtti. 

"İKİ ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN DOLAYI TEHDİT ALTINDA"

Suriye'deki çatışmanın başlangıcından bu yana yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve milyonlarca insanın evlerinden olduğunu yeniden hatırlatan Önal, "Eşit derecede endişe verici diğer bir husus ise ülkenin toprak bütünlüğünün, öncellikli olarak PKK/YPG olmak üzere, terör örgütleri tarafından tehdit edilmesidir" dedi.

ÖNLEMLERİN NE OLABİLECEĞİNİ AÇIKLADI 

Ülkedeki krizin çözümü için eşzamanlı atılması gereken bazı adımlar bulunduğuna değinen Büyükelçi Önal, bunları "siyasi sürecin BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı uyarınca tekrar canlandırılması, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğinin muhafaza edilmesini teminen terör örgütlerinin kötücül ve ayrılıkçı gündemlerinin sekteye uğratılması, Suriyeli mültecilerin güvenli, gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için uygun koşullarını oluşturulması" şeklinde özetledi.

"HEM ÜLKEYE HEM TÜRKİYE'YE BÜYÜK TEHDİT"

Suriye'de terör örgütlerinin mevcudiyetinin hem ülkeye hem de öncellikli olarak Türkiye olmak üzere komşulara ve bölgeye büyük tehdit teşkil ettiğinin altını çizen Önal sözlerini şu şekilde devam ettirdi; "PKK terörizminin Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik olarak teşkil ettiği tehdit hiçbir zaman bugünkünden daha endişe verici olmamıştı.Arap kabileleri ile PKK/YPG Etiketarasında yakın zamanda meydana gelen çatışmalar, terör örgütü ve almaya devam ettiği dış desteğin, Suriye için önemli bir istikrarsızlık kaynağı olduğunu bir kere daha gösterdi."

TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ ÇİZDİ

BM'de konuşmasını sürdüren Önal Türkiye'nin Suriye'deki terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürüceği msejasını da vererek, "Türkiye, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütleri tarafından ulusal güvenliğine yöneltilen doğrudan ve yakın tehditlere karşı gerekli tedbirleri alma hakkına sahiptir. BM Şartı'nın 51. maddesi ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca, Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanmaya devam edecektir" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!