banner2

Türkiye'de gıda sıkıntısı var mı? Bakan Pakdemirli'den gıda stoklarıyla ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda stoklarıyla ilgili spekülasyon yapanlara karşı, "Türkiye’nin gıda stokları yeterli. Türkiye’de kimse gereksiz yere gıda stoklarıyla alakalı spekülasyon yapmaya kalkmasın." dedi.

Gündem 19.11.2021, 22:22 19.11.2021, 23:43
Abone ol
Türkiye'de gıda sıkıntısı var mı? Bakan Pakdemirli'den gıda stoklarıyla ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki gıda stoklarıyla ilgili çıkan spekülasyonlara karşı cevap vererek, gıda stoklarında sıkıntı olmadığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Osmaniye’de gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin gıda stokları yeterli. Yani Türkiye’de kimse gereksiz yere gıda stoklarıyla alakalı spekülasyon yapmaya kalkmasın. Geçen hafta içerisinde şekerle ilgili sanki bir arz problemi varmış gibi bir konu oluşturulmaya çalışıldı. Bugün itibariyle tüm şeker fabrikaları arzına devam etti. Sektörümüzde arz fazlası var. Hatta fazla olan arzın önemli bir kısmı da ihraç ediliyor. Pandeminin başından beri Türkiye güçlü üretim altyapısı gıda sanayi ve perakende sektörleriyle beraber hiçbir problem yaşamadı. Bundan sonrada inşallah tüketicimize hiçbir problem yaşatmıyor olacağız. Elbette gıda fiyatlarıyla ilgili ciddi bir artış var. Bu artışın ana sebeplerinden bir tanesi yurt dışı fiyatlarında çok ciddi bir tırmanış var. Birkaç misline çıkan fiyatlar var. Tüm dünyadaki gelişmiş ülkelerde dahil olmak üzere gıda fiyatlarındaki artış tüm dünyanın ana gündemine oturmuş durumdadır.”

“ÇOK CİDDİ BİR ARTIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Artan yem fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, “Yem fiyatlarında da çok ciddi bir artışla karşı karşıyayız. Bunu bir nebzede olsun özellikle besicimizi koruyabilmek amacıyla da Toprak Mahsulleri Ofisi olarak yem ham madde satışlarını temmuz ayında başladık. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörlerine uygun fiyatlı yem ham maddesi teminine başladık. Bunları yem sanayine uygun fiyatlı veriyoruz. Buğday, mısır ve arpa bu üç ürünü hem sanayiye hem de besiciye tedarik ediyoruz. Şuana kadar 3 milyon 7 ton hububatı arz ettik. Maliyetlerde de en 2-3 milyarlık bir maliyetin önüne geçtik” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!