banner2

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'ndan büyükelçi yorumu!

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 10 büyükelçinin, tutuklu Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi ve, 'Hiçbir büyükelçi, dünyanın hiçbir yerinde görevlendirildiği ülkenin iç işine bir sömürgeci temsilcisi havasıyla böyle müdahale edemez' ifadesinde bulundu.

Gündem 27.10.2021, 14:20
Abone ol
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'ndan büyükelçi yorumu!

Metin Feyzioğlu, bir gazetecinin 10 büyükelçinin, tutuklu Osman Kavala ile ilgili açıklamalarını hatırlatması üzerine yorumda bulundu.

'HİÇBİR BÜYÜKELÇİ SÖMÜRGECİ TEMSİLCİSİ HAVASIYLA MÜDAHALE EDEMEZ'

Feyzioğlu, büyükelçilerin hadlerini aşan Kavala bildirisine karşı şunları söyledi:

"Çok açık ve net size söyleyeyim: Madde 1, hiçbir büyükelçi, dünyanın hiçbir yerinde görevlendirildiği ülkenin iç işine bir sömürgeci temsilcisi havasıyla böyle müdahale edemez. Bunu net şekilde söyleyeyim. İki, biz bir sistemin içindeyiz. Mahkeme kararları, Türkiye'yi bağlar, Anayasa Mahkemesi kararı herkesi bağlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da herkesi bağlar. Bunu, o isim, şu isim, bu isim üstünden tartıştığımızda yanlış yere varırız.
Asıl önemli olan şu: Mahkeme kararlarıyla Türkiye bağlı mıdır, değil midir? Öte yandan, uluslararası mahkemeler de kararlarında Türkiye söz konusu olduğunda çifte standarda yer vermemesi lazımdır. Başka ülke söz konusu olduğunda başka, Türkiye söz konusu olduğunda başka kararlar vermemesi gerekir, o zaman o mahkemenin güvenilirlikleri tartışılır. Bu konu, Türkiye ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi arasında görüşülen bir konudur ama kabul eden ülkedeki büyükelçilerin tutup da o ülkeye ders vermesi gibi algılanacak sosyal medya mesajları yanlış olmuştur. Yanlıştan dönüldüğüne de açıkçası memnunum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!