banner2

Türk ordusunun muhteşem karargâhı 19 Mayıs'ı bekliyor: Teknolojinin tüm imkanları kullanıldı

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve tüm kuvvet komutanlıklarını Etimesgut'ta bir araya getirecek Ay Yıldız Müşterek Karargâhı'nın yapımı tüm hızıyla sürüyor. Türk ordusunun gövde gösterisi niteliğindeki dev yapı 19 Mayıs 2023 günü hizmete girecek.

Gündem 28.09.2022, 18:02
Abone ol
Türk ordusunun muhteşem karargâhı 19 Mayıs'ı bekliyor: Teknolojinin tüm imkanları kullanıldı

Temeli geçtiğimiz yıl 30 Ağustos'ta atılan Ay Yıldız Projesi hızla ilerliyor. Türkiye'nin Pentagon'u olarak da adlandırılan yerleşkede Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları bir arada olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünü dünyaya mimarî olarak da yansıtması beklenen Ay Yıldız, 19 Mayıs 2023 günü görkemli bir törenle hizmete girecek.

Temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız" şeklinde bahsettiği savunma karargahı, Ankara'nın Etimesgut ilçesindeki zırhlı birlikler arazisi içerisinde yükseliyor. 

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın KALE adıyla anılan yeni merkezi de Etimesgut'ta bulunuyor. Ay Yıldız Karargâhı ile KALE'nin birbirlerine yakınlığı, Etimesgut'u 2023 ve sonrasında Türkiye'nin güvenlik politikalarının belirlendiği yegane adres haline getirecek. 

Ay Yıldız Karargâhı'nın yapımını dünyanın en büyük 250 büyük müteahhitlik şirketi listesinde 28. sırada bulunun Rönesans İnşaat üstleniyor. Ay Yıldız'ın tamamlanma tarihi ilk olarak 29 Ekim 2023 olarak belirlenmiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bu tarih öne çekilerek 19 Mayıs 2023'e çekilmişti. 

ORDUNUN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK 

Tam ismi Ay Yıldız Müşterek Karargâhı olacak yerleşke hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

"Ay Yıldız Projesi ile Milli Savunma Bakanlığımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, tüm kuvvet komutanlıklarımızı bir araya toplamış oluyoruz. Burada inşa edilecek binalar en son teknolojiyle donatılmanın yanında çevreye duyarlılığıyla da öne çıkacak. Burada merkezi bir savunma sistemini, müşterek bir savunma sistemini bulunduracağız. Yaklaşık 12,6 milyon metrekarelik arazi üzerinde konumlandırılan proje kapsamında 890 bin metrekare kapalı alan inşa edilecek. Bu sayede 15 bin kişiye hizmet verebilecek." 

"Projeye adını veren hilal şeklindeki yapıda farklı kapasitelerde konferans salonları bulunacak. Ortasında ise 23 bin metrekarelik bir tören alanı yer alacak. Bölgesinin ve dünyanın yükselen yıldızı Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarına cevap verecek bu güzel, muhteşem projenin milletimize, ülkemize ve ordumuza hayırlı olmasını diliyorum. Kahraman ordumuzun gücüne güç ekleyeceğinden şüphe etmediğim bu projenin aynı zamanda başkentimize ve bu bölgeye ayrı bir değer katacağına inanıyorum." 

TEKNOLOJİNİN SON İMKANLARI KULLANILDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Ay Yıldız Karargâhı'nın tamamlandığında büyüklüğü ve teknolojik özellikleriyle dünyanın en modern, en fonksiyonel karargahlarından biri olacağını belirterek "Yeni karargahımız beton yapısından siber güvenlik önlemlerine balistik saldırılardan KBRN tehditlerine kadar inşaat teknolojisinin tüm imkanları kullanılarak tasarlanmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılında tamamlanması planlanan Ay Yıldız Müşterek Karargâh Projesi ülkemizin ve silahlı kuvvetlerimizin modern, dinamik ve güçlü yapısını yansıtan mimari bir kimlik taşımaktadır" demişti. 

890 BİN METREKARE KAPALI ALAN 

Hilal ve yıldız şeklindeki binaların etrafında kurgulanan yerleşke, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait idari binalar ile toplam 890 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Toplam 15 bin kişiye hizmet verecek yerleşkenin ana yapısı ortasında yer alan ve ortak kullanılacak hilal şeklindeki yapı içinde biri 1680 kişi kapasiteli, ikisi 502 kişi kapasiteli, ikisi 251 kişi kapasiteli konferans salonları yer alacak. Bu alanları daire formundaki 23 bin metrekarelik tören alanı çevreleyecek.

Alanın önünde yıldız şeklinde karşılama ve sergi salonu binası yer alacak. Farklı mimari yapısının yanı sıra yeni yerleşke beton yapısından siber güvenlik önlemlerine, balistik saldırıdan KBRN tehditlerine kadar inşaat teknolojisinin tüm imkanları kullanılarak tasarlandı.

Çevre dostu ve akıllı niteliklere ait karargah binaları dizaynı, özgünlüğü, büyüklüğü, teknolojik özellikleriyle dünyadaki en modern karargahlar arasındaki yerini alacak.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!