banner2

Türk ordusuna iftira atan Sezgin Tanrıkulu'ya kendi partisinden tepki: Sana ne kardeşim

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Sezgin Tanrıkulu'nun ''TSK, kimyasal silah kullanıyor'' sözlerine sert tepki gösterirken "Bu aptalca iddialara, karalamaya, TSK'yı hedef gösteren, hele bir de seçime giderken... Sana ne kardeşim. Bu açıklamayı yapmak sana mı düşer?" dedi.

Gündem 24.10.2022, 13:56 24.10.2022, 15:13
Abone ol

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yanı sıra Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın, 'Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanılıyor.' iftirası TSK tarafından yalanlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ''Bu ahlaksızlığın hesabı sorulacak'' dedi. Türk ordusuna atılan iftiranın yankıları devam ederken CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'den sürpriz bir çıkış geldi.

''TSK'YI TÖHMET ALTINDA BIRAKMA''

TSK'nın töhmet altında bırakılmasının asla doğru bulmadığını belirten Gürsel Erol sözlerini şu şekilde sürdürdü; ''Hiçbir şartta ve koşulda, sınır ötesinde sınır içinde yapılan teröre karşı operasyonlarda silahlı kuvvetlerin eylemleri sorgulanamaz, eleştirilemez asla. Ben bunu doğru bulmuyorum ve o eleştirileri de sorumsuzca buluyorum. CHP'nin geçmişini, tarihini, köklerinin nereye dayandığını bilmeyenlerin bu şekilde açıklama yapması silahlı kuvvetlerimizi töhmet altında bırakmasını asla doğru bulmuyorum. Düşünüyorum ki, o açıklamayı yapan arkadaşımızla ilgili yarın MYK'mız toplanacak, mutlaka orada gündeme gelecektir. Ben MYK'da olmadığım için onunla ilgili nasıl bir işlem yapılacağını, nasıl bir tedbir alınacağını bilmem. Ama açıklaması sorumsuzca bir açıklamadır. Sorumsuzca bir açıklama, doğru bulmuyorum. Kendi CHP tarihimizi bilmemektir.''

"HER ŞEYİN DENETİMİ VAR"

''Seçime gidiyoruz. Bizim iddiamız insanları yönetmek değil, devleti yönetmek.'' diyen Gürsel Erol, ''Bizim iddiamız devletin kurumlarıyla çatışmak değil, bizim iddiamız devletin kurumlarını adil, kanunlara uygun yönetmek. Bizim iddiamız çatışma kültürü üzerinden bir siyaset kampanyası yaşatmak değil. Şimdi, TSK'nın o bölgede... Hukukçusunuz ya, ben lise mezunuyum ya. Akşam bir profesör arkadaşıma da söyledim, ya hiç mi bilmiyorsun siz NATO üyesisiniz. NATO üyesi bir silahlı kuvvetlerin kullandığı tüm silahlar, deposundaki asker botundan eline taktığı eldivene kadar envanterinde olması lazım. NATO ülkesisiniz siz, siz bir orta doğu ülkesi değilsiniz ki. Sizin her şeyinizin bir kuralı, denetimi var.'' ifadelerini kullandı.

"SANA NE KARDEŞİM"

Partinin kesin tavır alması gerektiğini belirten Gürsel Erol, ''Yahu arkadaşlar bu oyunlara gelmeyin. Bu aptalca iddialara, karalamaya, silahlı kuvvetleri hedef gösteren; hele bir de seçime giderken sana ne kardeşim. Yani bu açıklamayı yapmak sana mı düşer? Bizim milli savunma komisyonumuzda arkadaşlarımız var. Onlar önce bir ziyaret ederler, neyin nesidir diye. Herkesin böyle tepki vermesi de doğru değil. Şimdi bir İstanbul milletvekilinin söylemini, ben Elazığ'da onun savunmasıyla ilgili her gittiğim evde karşıma çıkıyor. Yani ben kendimi anlatacağıma, iktidar partisinin yanlışlarını anlatacağıma, CHP'nin niye iktidar olması gerektiğini anlatacağıma dönüyorum savunmaya çekiliyorum. Sorumsuzca açıklamalar ve parti bu konuda çok kesin tavır almalı. Yani genel politikalar üzerine, devletin politikaları üzerine asla bir milletvekili yetkisini, sorumluluklarını aşarak ne bir açıklama yapmalı ne bir soru önergesi vermeli.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!