'Türk askeri defolsun' diyen Kıbrıs'ın solcuları da 'helikopter yok' yalanına sarıldı: Bu sizin mahallede gelenek mi?

20 Mayıs'ta Lefkoşa Büyükelçiliği önüne gidip "Türk askeri Kıbrıs'tan defolsun" diyen Yeni Kıbrıs Partisi, Gazimagosa'daki yangına helikopterler müdahale ederken "Helikopter yok" açıklaması yaptı. Bu tavır Kemal Kılıçdaroğlu'nun Marmaris'teki tavrını hatırlattı.

Gündem 23.06.2022, 19:05
'Türk askeri defolsun' diyen Kıbrıs'ın solcuları da 'helikopter yok' yalanına sarıldı: Bu sizin mahallede gelenek mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Gazimagosa kentinde ormanlık Kantara bölgesinde çıkan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. KKTC'de görevli Mehmetçiğin de katıldığı söndürme çalışmalarına havadan helikopterler de destek veriyor. Sabotaj sonucu çıktığı ileri sürülen yangınların ardından birtakım parti ve gruplar ortalıkta belirerek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başta olmak üzere KKTC yönetimini hedef aldı. Bu gösterilerde kullanılan ifadelerin Türkiye'deki eylemlerle paralellik taşıması dikkat çekiyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Marmaris'teki yangın yerine giderek devletin bu soruna karşı hiçbir çözüm geliştirmediğini ileri sürmüş, söndürmek için uçak ve helikopter bulunmadığını ileri sürmüştü. Kılıçdaroğlu bunları söylerken kendisi ve kurmaylarının olduğu noktanın tam üzerinden birkaç tane yangın söndürme helikopteri geçiyordu. 

SLOGANLAR BİLE TANIDIK DEĞİL Mİ?

KKTC'de ise orman yangınlarını bahane ederek açıklama yapan ilk parti Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) oldu. Partinin örgütlenme sekreteri Halil Karapaşaoğlu bir bildiri yayınlayarak 'ülkede talan yaşandığını', 'sermaye gruplarının ürpertici şekilde büyüdüğünü', 'tüm bunlar yaşanırken yangın helikopteri alınmadığını' ve 'yangınlara karşı altyapının güçlendirilmediğini' savundu. YKP bu bildiriyi yayınlandığı sırada Ağıllar ve Mersinlik köylerinde yangın söndürme çalışmalarına helikopterler de destek veriyordu. 

KKTC'de yangın söndürme çalışmalarına helikopter ve uçaklar katılıyor.

Başbakan Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ülke yanıp kavrulurken, kriz masası oluşturmak yerine ödül törenlerine katılmakla suçlayan YKP, "Demokrasi olmayan hiçbir ülkede yerli ve yabancı sermayeye ‘dur’ denilemez. Bütün Kıbrıslıları ekolojik, kültürel ve sosyolojik olarak yaşanan talana ‘artık yeter’ demeye çağırıyoruz" şeklinde ifadeler kullandı. 

TÜRK ASKERİNE 'İŞGALCİ' DEDİLER 

Sözkonusu partinin üyeleri 20 Mayıs'ta Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde toplanarak "İşgalci Türkiye, Kıbrıs'tan defol", "İşgale ve istilaya geçit vermeyeceğiz", "İrademize uzanan üst elleri kıralım" şeklinde pankartlar açmıştı. Türk nefretiyle malûl Yeni Kıbrıs Partisi'nin bu tüyler ürperten seansına Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP), Birleşik Kıbrıs Partisi de (BKP) destek vermişti. 

Göreve geldiği günlerde ilk işi dönemin HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a selam göndermek olan eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı "Türk askeri Kıbrıs'tan defol" diyen Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin eski genel başkanıydı. 

Orman yangınları sırasında havada uçak ve helikopterler dolaşırken 'helikopter yok' şeklindeki yalanı hem Türkiye hem de KKTC solcularının aynı esnada benimsemiş olması dikkat çekiyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!