Yandex Metrica

TÜBİTAK Başkanı Mandal TRHaber'e konuştu: Gençlere özgüven ve motivasyon veriyoruz

TÜBİTAK Başkanı Mandal TRHaber'e konuştu: Gençlere özgüven ve motivasyon veriyoruz

Bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST büyük bir coşkuyla başladı. 26 Eylül'e kadar devam edecek olan festivalde yer alan ana paydaşlardan biri TÜBİTAK. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal TRHaber'e üstlendikleri misyonu anlattı. ''Amacımız biz yaptık, siz daha iyisini yapacaksınız demek'' ifadelerini kullanan Mandal, gençlere özgüven, heyecan ve motivasyon sağladıklarını söyledi.

Gündem

23.01.2024, 18:00

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen TEKNOFEST'te heyecan yüksek. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda başlayan festivalde 7'den 70'e herkes milli teknolojiyle buluşma imkanı kazanıyor.  Festivale katılan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TRHaber'e milli teknoloji idealini ve TEKNOFEST misyonunu anlattı.

'Mama lobisi' deşifre edildi: Bağış adı altında toplanan paralar şirket kasalarına gitmiş 'Mama lobisi' deşifre edildi: Bağış adı altında toplanan paralar şirket... Haberi Görüntüle

'' ARTIK BİLGİYİ SADECE AKTARMIYORUZ, ETKİLEŞİM İMKANI VERİYORUZ''

Festivalin teknolojiyi ulaşılabilir kıldığını söyleyen TÜBİTAK Başkanı, gençlerin teknolojiye bakışında gelinen noktayı anlattı: ''Geçen 4 yılda TEKNOFEST'in gelişimi ve aynı sürede TÜBİTAK'ın gelişimine bakaracak olursak, biz ilk dönemde teknolojiyi öğrencilerimizle gençlerimizle buluşturduğmuz zaman onlara bir bilgiyi aktarıyorduk. Bu geliştirdiğimiz teknoloji şu amaca yöneliktir diye. Ama yıllar içinde ve bu yıl geldiğimiz nokta, bu teknolojiyi sadece dinleyen gören değil, onunla etkileşime giren, onu deneyimleyen gençlerin var olması. 

Türk sularında Yunan terörü: Balıkçı teknesini parçalayıp kaçtılar Türk sularında Yunan terörü: Balıkçı teknesini parçalayıp kaçtılar Haberi Görüntüle

''AMACIMIZ 'BİZ YAPIYORUZ, SİZ DAHA İYİSİNİ YAPACAKSINIZ' DEMEK''

TEKNOFEST'le teknolojinin ulaşılabilir kılındığının altını çizen Mandal, gençleri teşvik ve motive etme hedefinin ana gerekçe olduğunun altını çizdi: 

''Amacımız gençlere 'Bunu biz yapabiliyoruz, bunun daha iyisini siz yapabileceksiniz' demek. O yüzden buradaki bütün yaptığımız tasarım hepsi etkileşim. Burada o kompleks görünen projelerle yapmaya çalıştığımız öğrencimizin, gencimizin, çocuğumuzun bunu denemesi. Işınlama kabiniyle optik haberleşmenin nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Burada başka bir aracımız var. Borla çalışıyor, geleceğin hidrojen teknolojisinie yönelik. Arkada mayın arama aracı dolaşıyor. Bunu biz yapabiliyoruz, siz daha iyisini yapabileceksiniz. Amaç bu. Teknofest bunun daha iyisini yapabilecek gençleri yetiştirmeye yönelik en önemli girişim.''

18 Temmuz TFF başkanlık sonuçları saat kaçta belli olur? TFF seçim sonucu ne zaman açıklanır? 18 Temmuz TFF başkanlık sonuçları saat kaçta belli olur? TFF... Haberi Görüntüle

''GENÇLERE ÖZGÜVEN, HEYECAN VE MOTİVASYON VERİYORUZ''

TÜBİTAK Başkanı Mandal, milli teknoloji hamleleri ve bu teknolojilerin ulaşılabilir hale getirilmesiyle gençlerdeki soru işaretlerinin kırıldığını, bunun gençlere özgüven sağladığını belirtti: 

''Geçmişte teknoloji dendiği zaman acabalar vardı, 'birileri yapmış ben ancak bu kadarını yapabilirim' vardı. Şimdi gençlere 'Siz bunun daha iyisini yapabilecek yetkinilikte ve özgüvendesiniz. Biz size heyecan ve motivasyon veriyoruz ama daha da önemlisi sizi sorumlu kılıyoruz'' diyoruz. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading