banner2

TSK gece boyunca çalıştı! 37 hava aracı yardım koridorunda mekik dokudu

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için TSK tarafından oluşturulan 'Hava Yardım Koridoru'nda 37 hava aracı 154 sorti destek uçuşu yaptı.

Gündem 07.02.2023, 11:36 07.02.2023, 12:48
Abone ol

Kahramanmaraş merkezli 7,6 ve 7,7 büyüklüğündeki iki deprem sonrası afet bölgesine arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulan 'hava yardım koridoru' gece boyunca çalıştı. 

37 HAVA ARACI DURMADAN ÇALIŞTI 

Deprem bölgesine gün boyu, arama kurtarma ekipleri, ekipmanları ve yardım malzemeleri taşındı, faaliyetler gece boyunca da devam etti.

Aralarında A400M nakliye uçaklarının da olduğu 37 hava aracı ile arama kurtarma ekipleri, araçlar ve yardım uçaları taşındı. Deprem bölgesinden alınan yaralılar da uçaklarla taşındı.

Öte yandan, afet bölgelerindeki çalışmaların koordinasyonu için görevlendirilen 2 Akıncı TİHA'nın uçuşlarının devam ediyor. 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DEPREM BÖLGESİNDE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Diğer yandan Milli Savunma Bakanlığı, İnsani Yardım Tugayı Arama Kurtarma Taburu'nun Osmaniye'de gece boyunca aralıksız devam eden arama kurtarma çalışmalarında görev yaptığını belirtti. 

MSB'den yapılan açıklamada, 'Devletimiz tüm imkânlarıyla vatandaşımızın yanında TSK İnsani Yardım Tugayı'nın Arama Kurtarma Taburu da Osmaniye'de gece boyunca aralıksız devam eden arama kurtarma çalışmalarında görev yaptı' ifadelerine yer verildi. 

Ayrıca MSB'den yapılan başka bir açıklamada, 'Gelibolu’daki 2’nci Kolordu İstihkâm Alay Komutanlığımızda görevli subay, astsubay ve uzman erbaşlarımız, deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine destek için teçhizatlarıyla birlikte bu sabah bölgeye hareket etti' sözleri kaydedildi. 

HELİKOPTERLER KAYDIRILMAYA BAŞLANDI 

Edinilen bilgiye göre, bunların yanı sıra bugün hava şartlarının müsaade etmesiyle TSK, bölgede personel ve yardım malzemesi nakline katkı sağlamak için aralarında "uçan kale" olarak da nitelendirilen CH-47 tipi helikopterlerin de olduğu genel maksat helikopterleri sevk ediyor. Helikopterler, hava şartlarının müsaade etmesinin ardından batıdaki birliklerden kaydırılmaya başlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!