banner2

Tokat'ta iki hemşire felçli hastaya şiddet uygulamıştı! Haklarında karar verildi

Tokat'ta beyin kanaması sebebiyle tedavi gören Metin Akça'ya yoğun bakımda 1'i erkek 2 hemşirenin şiddet uygulaması sonrası soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında faaliyetleri durdurulan hastane bir hafta sonra yeniden hasta bakmaya başlarken işkenceci iki hemşireye verilen ceza belli oldu.

Gündem 28.11.2022, 13:15 28.11.2022, 13:54
Abone ol
Tokat'ta iki hemşire felçli hastaya şiddet uygulamıştı! Haklarında karar verildi

Fransa'da yaşayan Metin Akça, memleketi Tokat'a gelmiş burada rahatsızlanmıştı. Tokat Devlet Hastanesi'ne başvuran 62 yaşındaki Akça'nın beyin kanaması geçirdiği tespit edilince özel hastaneye nakledilmişti. 

Yoğun bakımda tedavi gören Akça'nın yakınları 9 Temmuz günü Akça'nın durumunu servis kamerasından takip etti. 

FELÇLİ HASTAYA İŞKENCE ETTİLER 

Bu sırada Akça'ya yoğun bakım hemşireleri M.A. ile H.K.'nin kötü muamelede bulunduğunu gören yakınları, cep telefonu kamerasıyla bu anları kaydetti. 

Kamera görüntülerinde biri erkek 2 hemşirenin Akça'nın kolunu yatağa bağladıkları çarşafla yüzünü kapatıp, elleriyle baskı uyguladıkları görüldü. 

Hastanın yakınları olay sonrası savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık ise takipsizlik kararı verdi. Erkek hemşire M.A'nın işine son verilirken diğer hemşire H.K'ya önce kınama cezası verildi daha sonra işten çıkarıldı. 

SAĞLIK BAKANLIĞI CEZALARINI KESTİ 

Geçen hafta konunun tekrar gündeme gelmesinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 21 Kasım'da hastanenin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hemşirelerden M.A., 3 yıl süreyle meslekten menedildi. 

Diğer hemşire H.K. hakkında ise 6 aylık mesleki eğitim zorunluluğu getirildi. Her iki sağlık personelinin bundan sonra görev alacakları sağlık kuruluşlarında yoğun bakımda görevlendirilememesi kararlaştırıldı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!