banner2

TMSF'nin hukuk zaferi! New York'taki mahkeme sonrasında 1 milyon 750 bin dolar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na aktarıldı

TMSF, 2001 krizine neden olan İktisat Bankası vasıtasıyla banka müşterilerinin parasını zimmetine geçiren ve sonrasında ABD'ye firar eden Erol Aksoy'a karşı giriştiği hukuk mücadelesini kazandı. New York Mahkemesi'nde görülen dava neticesinde 1 milyon 750 bin dolar Fatin Rüştü Karakaş başkanlığındaki TMSF'ye aktarıldı.

Gündem 02.08.2022, 14:31 02.08.2022, 16:02
Abone ol
TMSF'nin hukuk zaferi! New York'taki mahkeme sonrasında 1 milyon 750 bin dolar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na aktarıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), hapis cezası kesinleşince yurtdışına kaçan eski bankacı Erol Aksoy’un peşini bırakmıyor. Erol Aksoy’un yurtdışına kaçırdığı paralarla kızı Eda Aksoy’a New York’ta bir apartman dairesi satın aldığının tespit edilmesi üzerine, TMSF ABD’de giriştiği hukuk mücadelesini kazanmış ve dairenin satış işlemleri başlatılmıştı. TMSF, Fatin Rüştü Karakaş başkanlığında uluslararası mahkemelerde hukuk zaferi kazandı.

EROL AKSOY, ZİMMETİNE GEÇİRDİĞİ PARALARLA OĞLUNA VE KIZINA NEW YORK'TA EV ALDI

TMSF’nin birlikte çalıştığı ABD’deki avukatlar, Erol Aksoy’un Britanya Virjin Adalarında kurulu şirketinden oğlu Kerim Aksoy ve kızı Eda Aksoy’un ortak olduğu Searock Holding adına para yolladığı belgeleriyle ispat edildi. Erol Aksoy’un gönderdiği 1 milyon 900 bin Dolar ile bir gayrimenkul alındığının anlaşılması üzerine, New York’taki söz konusu apartman dairesinin TMSF’ye devri için dava açıldı.

Erol Aksoy

PARANIN KAYNAĞI HAKKINDA ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİ

New York Mahkemesi, 25 Ağustos 2021 tarihli kararında; paranın kaynağı konusunda çelişkili hikayeler anlatan Erol Aksoy ve kızı Eda Aksoy’un güvenilir tanık olmadıklarına da yer verdi ve kararda “Bu koşullar, Eda'nın ve Erol'un tanık olarak güvenilirliklerini ortadan kaldırmaktadır.” ibaresine vurgu yaptı.

TMSF'NİN HUKUK ZAFERİ

Yapılan değerleme sonucunda New York’taki dairenin fiyatı 1 milyon 470 bin USD olarak tespit edildi. Söz konusu apartman, 1 milyon 750 bin 580,07 USD’ye bir ABD vatandaşına satılarak, para 27 Haziran 2022 tarihinde TMSF hesaplarına aktarıldı.

TMSF,  Fatin Rüştü Karakaş başkanlığında hukuka aykırı işlemleri ile kamuya zarar veren bu kişilerin hem yurt içinde hem de yurt dışındaki varlıklarının izini sürmeye devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

2001 ekonomik krizine yol açan bankalardan İktisat Bankası, içi boşaltıldığı için faaliyetlerine devam edemeyip TMSF’ye devredilmiş, mağdur olan mudilerin paraları TMSF tarafından ödenmişti. Mudilerin bankaya emanet ettiği paraları usulsuz işlemlerle zimmetine geçirdiği mahkeme tarafından tespit edilen Erol Aksoy, 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar Yargıtay tarafından onanıp cezası kesinleşince, Cem Uzan gibi Erol Aksoy da firar etti.

TMSF ile 2006 yılında imzaladığı protokolde Erol Aksoy 1 milyar Dolar borcu olduğunu kabul etmiş, fakat imzaladığı protokolün şartlarını yerine getirmediği için temerrüde düşmüştü. TMSF Erol Aksoy’un mal varlıklarına el koyup satarak, eski bankacının sebep olduğu zararı karşılamaya çalışıyor. Ayrıca Erol Aksoy hakkında açılan iflas davası da devam ediyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!