TIR'dan inip kalabalığa karıştılar: İşte sosyal medyanın gündemindeki o video!

Sosyal medyadan paylaşılan kaçak göçmen videosu büyük tepki çekti. Videoda, kaçakçıların TIR dorsesinde taşıdığı onlarca göçmenin Gebze'ye dağıldığı iddia edildi.

Gündem 25.05.2022, 10:47 25.05.2022, 12:46
Abone ol

Twitter'da kaçak göçmenlerin olduğu iddia edilen bir video dolaşıma sokuldu. Söz konusu videoda, insan kaçakçıları tarafından sınırdan kaçırılan kadınlı erkekli onlarca göçmenin Gebze'de TIR'dan indirildiği ve göçmenlerin koşarak dört bir yana dağıldığı görülüyor.

İnsanlık dışı koşullarda bir tırın dorsesine yerleştirilen göçmenlerin arasında küçük çocukların olması da dikkat çekiyor.

Görüntüleri çeken kişinin kaçakçılara 'Bu ne abi? Bu ne abi? Bu kadar insanı buraya dolduruyorsun. Yazık günah değil mi?' dediği duyuluyor.


KOCAELİ VALİLİĞİ GÖÇMEN VİDEOSUNA İLİŞKİN RESMİ AÇIKLAMA YAPTI

Söz konusu görüntüler üzerine Kocaeli Valiliği konuya ilişkin açıklama yaptı. Valilik açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"22.05.2022 Pazar günü saat 11.00 sıralarında, Kuzey Marmara Otoyolu, Dilovası Mermerciler gişe çıkışında, Jandarma Trafik Timlerince yapılan trafik kontrolü esnasında durdurulan kapalı kasa bir aracın kasasının içine saklanmış halde ilk anda sayısı ve uyruğu tespit edilemeyen ve kaçak yollarla yurda giriş yaptıkları anlaşılan yabancı şahısların kaçma girişimi neticesinde bölgede geniş çaplı inceleme başlatılmış ve bu çalışmalar neticesinde Afgan uyruklu 27 yabancı şahsın yakalandığı Valiliğimizce aynı gün kamuoyu ile paylaşılmıştır.
 
Bazı sosyal medya ve basın organlarında bu konuda tekrar yayınlar yapıldığı görüldüğünden açıklama yapma gereği duyulmuştur.
Olay günü yedi emin parkına çekilen araçtan kaçmaya çalışan yabancı uyruklu şahıslarla ilgili çevrede devam eden detaylı çalışmalar neticesinde 24’ü Afgan, 9’u Pakistan, 1’i İran ve 1’i Bangladeş uyruklu olmak üzere toplamda 35 yabancı uyruklu şahıs yakalanmış olup işlemlerinin tamamlanmasına müteakiben sınır dışı edileceklerdir.
 
Organize eden kişi adli makamlarca tutuklanmış olup diğerlerinin de yakalanması için çok yönlü çalışmalar devam etmektedir.
Düzensiz göç ile mücadelemiz  kararlılıkla sürdürülmektedir.
    
Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!