banner2

TİHEK, depremzedeler için devrede! Ayrımcı muamelenin takipçisi olacak

11 ilimizi derinden etkileyen depremin ardından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), deprem bölgelerinden diğer illere gidenlere yönelik konut satış ve kiralama süreçlerinde yaşanabilecek ayrımcı muamelenin takipçisi olacak.

Gündem 18.02.2023, 03:37
Abone ol
TİHEK, depremzedeler için devrede! Ayrımcı muamelenin takipçisi olacak

 Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerde birçok binanın yakıldığı ya da hasar gördüğü ifade edildi. 

"SORUNU ÇÖZMEK EN TEMEL İNSAN HAKLARI"

Depremden zarar gören çok sayıda vatandaşın yaşadıkları şehirlerden ayrılmak zorunda kaldığına işaret edilen açıklamada, şu açıklamalara yer verildi;

"Yıkılan ve hasarlı binaları nedeniyle çevre illere giden vatandaşlarımızın çokluğu, bu illerdeki barınma ihtiyacını ve konut talebini artırmıştır. Evsiz kalan ya da evine giremeyen depremzedelerin barınma sorununu çözmek en temel insan haklarından olan konut ve barınma hakkı bağlamında son derece önem arz etmektedir.Özellikle bölgeye yakın illere doğru yoğun göç hareketleri, bu illerdeki konut taleplerini artırmıştır. Artan talebi fırsata çevirmeye çalışan kişiler ise bulundukları bölgelerde kira ve satış fiyatlarını yükseltmeye başlamıştır. Deprem bölgelerinde çadır ve konteyner kentlerin kurulumuna devam edilmekte, birçok ilimizde de evlerini depremzedelere ücretsiz açan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Tüm ülke tek yürek olmuşken, durumu fırsat bilenlerce yapılan fahiş fiyat artışları, en temel insan haklarından olan konut ve barınma hakkının ihlaline sebebiyet verecektir."

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
Taşınır ve taşınmaz malların satış veya kiralama sürecinin hiçbir aşamasında ayrımcılık yapılmaması gerektiği belirtilen açıklamada, TİHEK'in, deprem bölgelerinden diğer illere giden vatandaşlara yönelik konut satışı ve kiralama süreçlerinde yaşanabilecek ayrımcı muamelenin takipçisi olacağı ifade edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!