banner2

THY en büyük yedi hava yolundan biri olacak: Tek başına Fas kadar gelir üretecek

Türk Hava Yolları operasyonlarını büyüterek dünyanın en iyi hava yolları arasına girmeyi planlıyor. Konuyla ilgili konuşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Lufthansa, Air France ve Emirates'i geride bıraktıklarını söyleyerek, "Yedi dev firma arasına gireceğiz" dedi. Ayrıca Prof. Dr. Bolat, ilerleyen dönemde THY ve iştiraklerinin toplam 950 adet uçak filosuna sahip olacağını belirtti.

Gündem 20.11.2023, 17:21 20.11.2023, 18:00
Abone ol
THY en büyük yedi hava yolundan biri olacak: Tek başına Fas kadar gelir üretecek

THY'nin ABD'nin Detroit şehrine yapılan ilk uçuşuna katılan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bolat, uçakta ve ertesi gün düzenlenen gala yemeğinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Türk Hava Yolları operasyonlarının 2033 hedefine ilişkin konuşan Bolat, "Yedi dev firma arasına gireceğiz" dedi.

ASYA VE AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ

İstanbul Havalimanı'nın yapılmasıyla birlikte Asya ve Avrupa pazarında en büyük hava yolu şirketi haline geldiklerini anlatan Bolat, 2033 stratejisi kapsamında ABD gibi uzak ülkelerin kendileri için önemli bir hedef olduğunu söyledi.

YEDİ DEV FİRMA ARASINA GİRECEĞİZ

THY'nin dünyanın en büyük 7 hava yolu şirketi arasına girmesini hedeflediklerini anlatan Bolat, "Baktığınızda ABD de üç tane büyük hava yolu var. United, American ve Delta. Asya'da yeni yapılanmalar var ama ne kadar gidecek belli değil. Üç tane büyük Çinli şirket var Amerikalı üç firma dışında. Onlar daha da büyüyecek. Müthiş bir iç pazarları var çünkü. Ne kalıyor geriye. Lufthansa zaten arkamızda kaldı. Air France da öyle. Emirates körfez havayolu bizimle çok ilgili değiller. Onun için ne kalıyor geriye bir tek Türk Hava Yolları. Benim bu söylediğim kehanet değil. Yedi dev firma arasına gireceğiz." dedi.

355 ADET UÇAK SATIN ALINACAK

THY'nin artan uçak ihtiyacını gidermek için geçen hafta, Airbus firması ile görüşmelere başladığını ve 240'ı kesin, 115'i opsiyon olmak üzere toplam 355 uçak almayı planladıklarını belirten Bolat, ilk teslimatların 2026'da başlayacağını aktardı.

TÜRKİYE'YE THY'NİN SOKTUĞU DÖVİZ MİKTARI 18 MİLYAR DOLAR

Ayrıca Bolat, THY'nin iştirak şirketleriyle birlikte Türkiye ekonomisine katkısının 56 milyar doları bulacağını vurgulayarak, THY'nin ülkeye getirdiği döviz miktarının 16 milyar doları bulduğunu söyledi.

Bunun net 8 milyar dolarının Türkiye'de kaldığına dikkati çeken Bolat, "Şu anda ülkemizde 250-260 milyar dolarlık mal ihracatı var. Ancak ithalat halen daha fazla ama bizim 8 milyar dolar fazlamız oluyor. Hizmet ihracı da böyle. Onun için hizmet ihracatındaki kişilerle bir ekosistem kurduk. Şu an 430 uçağımız var. 2033’e kadar 810 uçağa çıkmaya çalışıyoruz. O seneki katkımız 141 milyar dolar olacak. Türk Hava Yolları tek başına, ekosistemiyle beraber, Fas kadar bir ekonomik üretim yapacak. 500'üncü uçağımızı 2025 yılında filoya sokacağız. 600'üncü uçak 2028'de, 700’üncü 2031'de ve 800'üncü de 2033’de gelecek. Şu anki siparişler bunu garantilemek için. Uçak sayısı iki kat artacak ama Türkiye’ye katkımız 2,5 kattan fazla çoğalacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!