banner2

Teröre nefes aldırmak yok! Önleyici güvenlik politikası devrede!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklaması ve bürokraside yaptığı değişikliklerle güvenlikte yol haritası yeniden güçelenerek şekillendi. Türkiye Yüzyılı'nın güvenlik modeline göre 'önleyici güvenlik politikası' devrede olacak. Buna göre Türkiye'nin temel stratejisi terörizmle topyekûn mücadeleyi kurumsal hale getirmek ilk hedeflerden biri olacak.

Gündem 07.06.2023, 11:26 07.06.2023, 12:53
Abone ol
Teröre nefes aldırmak yok! Önleyici güvenlik politikası devrede!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesiyle birlikte terörü kaynağında kurutma stratejisi devam edecek yurt içi ve yurt dışında Türkiye'ye tehdit teşkil edebilecek hususlar kronik sorun haline gelmeden "önleyici güvenlik modeli" ile hemen engellenecek. Temel strateji, toplumsal kaynaklarıyla birlikte terörizme karşı topyekûn bir mücadeleyi içeride ve dışarıda kurumsallaştırmak olacak.

YURT DIŞINDA DA NEFES ALDIRILMAYACAK

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin karşılayacağı yeni güvenlik sınamalarına karşı ortak stratejilerde birlikte çalışacak.

TERÖRLE MÜCADELE DİPLOMASİSİ KURUMSALLAŞTIRILACAK 

Milli menfaatlere tehdit olabilecek her husus, öncü ve önleyici politikalarla kronik sorun haline gelmeden ortadan kaldırılacak. Terörle mücadele diplomasisi kurumsallaştırılarak, terör örgütlerine yurt dışında da nefes aldırılmayacak. Terör örgütlerinin propaganda mekanizmalarının kesilmesi için demokrasi standartları ile hukukun güçlendirilmesine devam edilecek.

SINIRDA ASKERİ MÜCADELE DEVAM EDECEK 

Yeni dönemde geçmişte terörden yoğun etkilenen bölgelerde sivil toplum kuruluşlarının kapasitesini geliştirmesine özel destekler verilecek. Son terörist etkisiz hale getirilene ve terör unsurları sınırlardan temizlenene kadar askeri alandaki mücadele devam edecek. FETÖ, PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle ve Türkiye aleyhindeki propaganda faaliyetleriyle mücadele aralıksız sürecek.

TERÖRE KARŞI BEDL ÖDENMEYECEK 

Önümüzdeki dönemde istikrarlı iç güvenlik anlayışıyla millete hizmet sürecek. Teröre karşı bedel ödenmeyecek bir gelecek inşa edilirken, 40 yıllık tahribatın ekonomik ve sosyal boyutları başta olmak üzere yaraların sarılmasına öncelik verilecek.

HER TÜRLÜ GÜVENLİK RİSKİ MİNİMİZE EDİLECEK 

Sahada verilen kararlı ve etkili mücadele, Ankara'nın diplomatik gücüyle desteklenmeye devam edecek. Terörizmle mücadelede toplum merkezli bakış açısı daha etkin şekilde kullanılacak. Radikalleşme dahil tüm şiddet biçimlerini ve bunların nedenlerini ortadan kaldırmak için çalışılacak. Türkiye'nin sınırları ve sınır ötesindeki unsurlarına tehdit oluşturabilecek her türlü güvenlik riski minimize edilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!