banner2

Terör parası havaya uçtu: PKK/YPG'nin petrol tesislerinden dumanlar yükseliyor

ABD'nin PKK/YPG ile birlikte petrol çalmakta kullandığı petrol ve gaz tesisleri büyük ölçüde harap edildi. Hava operasyonlarının tamamlanmasının ardından kara harekâtına geçilecek.

Gündem 24.11.2022, 16:28 24.11.2022, 19:59
Abone ol

Suriye'nin yaklaşık 3'te 1'ini işgal etmiş durumdaki ABD destekli PKK/YPG, ülkenin yeraltı zenginliğinin büyük bölümünü daha birkaç gün öncesine dek kontrol ediyor ve yıllık yüzlerce milyon dolar değerinde ham petrol ve gaz çalıyordu.

Petrolün yüzde 90'ına, gaz sahalarının ise yüzde 50'den fazlasına 'çöken' terör örgütü, günde 90 bin varilden fazla ham petrolü çıkarıp Irak üzerinden piyasaya sürerek önemli bir gelir elde ediyordu. 

Türkiye'nin Pençe Kılıç Harekâtı ile Suriye kuzeyindeki tesisleri havaya uçurması, terör örgütü ve destekçisi ABD'nin tüm planınlarına darbe indirdi. 

19 Kasım'dan buyana devam eden operasyonlar kapsamında Halep yakınındaki Tel Rıfat'tan Fırat kenarında bulunan Münbiç ve Ayn el-Arab'a, oradan da Tel Temr, Haseke ve Kamışlı'ya kadar 800 kilometreyi aşan bir hat üzerinde yüzlerce nokta bombalandı. 

PKK/YPG'nin mühimmat depoları ve eğitim alanları bazen Amerikan askerlerinin 300 metre yakınında olmak üzere kararlı bir şekilde havaya uçuruldu. Washington'dan gelen 'endişe' içerikli açıklamaların dışında Suriye'deki ABD askerleri terör örgütünü korumak için hiçbir şey yapamadı. 

Rasulayn yakınındaki Tel Temr kasabasında konuşlu Rus askerleri ise bombardıman öncesi çareyi kasabayı terk etmekte buldu. PKK/YPG elebaşları üst üste mesajlarla hem Washington hem de Moskova'dan yardım dilendi ancak onları duyan olmadı. 

Türkiye'nin hava operasyonları savaş uçaklarının yanında genellikle silahlı insansız hava araçlarıyla yürütülüyor. Bayraktar TB2, ANKA, AKINCI ve AKSUNGUR'un hep birlikte semalarda görev yaptığı dev operasyonda, PKK/YPG'nin petrol çalmakta kullandığı tesisler ardı ardına harap edildi. 

Malikiye, Dırbesiye, Kamışlı, Haseke ve Deyrizor hattında yoğunlaşan petrol bölgelerindeki kuyularla depolama tesislerinin çoğu son birkaç gündür hep alevler içinde.  

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce ateşlenen bombaların çok yakına düşmekte olduğunu gören Amerikan askerleri ise petrol tesisleri ve eğitim kamplarını terk ederek daha güneye intikal ediyor. 

Hava harekâtının tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaretini verdiği kara operasyonu safhasına geçilecek. İlk hedeflenecek bölgelerin Tel Rıfat, Münbiç ve Ayn el-Arab olması bekleniyor. 

BOMBARDIMAN SONRASI TESİSLER BU DURUMDA


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!