Tel Rıfat mı, Ayn İsa mı? Yeni hedef neresi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Tahammülümüz kalmadı'' dedi, operasyon sinyalini verdi. Gözler şimdi olası bir sınır ötesi operasyonun hedefinde. Son dönemde Türkiye'ye yönelik tehdidin arttığı Tel Rıfat ve Ayn İsa olasılıklar arasında.

Gündem 12.10.2021, 12:24 12.10.2021, 12:55
Abone ol
Tel Rıfat mı, Ayn İsa mı? Yeni hedef neresi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıkladı. Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesi'nde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen ve iki özel harekat polisinin şehit olduğu son saldırının ve topraklarımızı hedef alan tacizlerin artık bardağı taşırdığını söyledi, "Suriye'de en kısa sürede gereken adımları atacağız" dedi. 

Bu açıklama yeni bir operasyon sinyali olarak yorumlandı, 'Olası bir harekatta yeni hedef neresi?' sorusunu beraberinde getirdi. 

SALDIRILAR YOĞUNLAŞTI, TAHAMMÜL AZALDI

Türkiye yaz aylarından bu yana teröre ciddi bir darbe indirdi. Kuzey Irak'ta terör örgütü bugüne kadarki en büyük kayıpları verdi. Ancak bir diğer terör odağı Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye yönelik saldırılar tırmandı. İdlib-Tel Rıfat, Ayn İsa ve Münbiç'ten Türkiye'nin attığı adımlarla normalleşmenin sağlandığı bölgelere terör örgütlerinin saldırı yoğunlaştı. Cumhurbaşkanı'nın "Suriye'den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır.'' sözlerinin kaynağı da tam olarak bu bölgeler. 

Merak konusu olan Erdoğan'ın ''Tehditleri ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız." sözleriyle işaret ettiği operasyonda yeni hedefin neresi olduğu. 

cumhurbaskani erdogan

GÖZLER TEL RIFAT'TA

Aslında son dönemde Türkiye'ye yönelik tehdidin yoğunlaştığı yer, Tel Rıfat’ın merkezinde olduğu bölge. Türkiye'nin Afrin operasyonu sonrası PKK/YPG'li teröristlerin buraya kaçtığı biliniyor. 

Halep’in kuzeyinde ve Afrin’in güneydoğusunda kalan Tel Rıfat'ın hava sahası Rusya’nın hakimiyetinde. Karada da Rus birlikleri yer alıyor. Dolayısıyla burada oluşması muntemel harekat planının Rusya ile bir ortak zemin arayışını da beraberinde getirebileceği ifade ediliyor. Harekat planının olası bir görüşmenin ardından başlaması muhtemel görünüyor. 

Elbette sadece Rusya değil, bölgede terörün hamisi konumundaki ABD ve terör yapılanmasıyla Suriye'de yer alan İran'ın tavrı da bu süreçte Türkiye'ye terörle mücadelede konusunda önemli mesajlar verecek. 

tel rifat

AYN İSA DA KRİTİK BÖLGELERDEN

Suriye'nin batısındaki Lazkiye'den başlayıp Irak'a kadar uzanan M4 karayolu üzerindeki en önemli kavşak noktalarından biri olan Ayn İsa da, Türkiye'ye yönelik tehdidin geldiği noktalardan biri. Türkiye'den gelen operasyon sinyalleri sonrası Ayn İsa'daki PKK/YPG'li teröristlerin şehirde hendek ve tüneller kazdığı ifade ediliyor. 

Tel Abyad'ın güneyinde bulunan Rusya'nın etkin olduğu Ayn İsa, terör örgütünün kontrolündeki Ayn El Arab (Kobani) ile Munbiç şehirlerini Kamışlı ve Haseke'ye bağlayan yol üzerinde yer alıyor. İşte bu bağlantının kesilmesi bölgede terör örgütüne ciddi bir darbe vurulması anlamına geliyor.  

KUZEY IRAK'TA TERÖRE BÜYÜK DARBE VURULDU

Aslında bir süredir hem Suriye hem de Irak için kapsamlı bir operasyon beklentisi var. Sincar-Mahmur ve Kandil üçgeni uzun süredir hareketli. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk olarak haziran ayında verdiği “Mahmur, Kandil’in kuluçka yuvasıdır. Eğer bunun üzerine gitmeyecek olursak bu kuluçka yuvası üretmeye devam edecektir” mesajı o dönemde bir harekat beklentisine kapı aralamıştı.

Türkiye aylardır Kuzey Irak bölgesinde aralıksız ve yoğun nokta operasyonlar yapıyor. MİT ve TSK'nın etkili operasyonlarıyla,Terör örgütü PKK ciddi kayıplar verdi, örgütün beyni konumundaki teröristler etkisiz hale getirildi. Sınır ötesinde giderek yoğunlaşan operasyonlar terörün kökünü kurutma mesajı verirken, yurt içindeki terörist sayısının da ilk kez 200'ün altına indiği açıklandı. 

Örgütün sözde lojistik sorumlusu 'Laşer' kod adlı İbrahim Parım isimli terörist Sincar'da ele geçirilip Türkiye'ye getirildi. PKK'nın beyni olarak nitelendirilen sözde gümrük sorumlusu Ömer Aydın ve eylemleri düzenleyen kişileri yetiştiren Dalokay Şanlı MİT ve TSK'nın operasyonuyla öldürüldü. Murat Karayılan'ın akıl hocası olarak bilinen "Sofi Nurettin" kod adlı terörist Halef El Muhammed, bugüne kadar etkisiz hale getirilen en üst düzey terörist oldu. Örgütün kuluçka yuvası Mahmur kampındaki sözde üst düzey yöneticisi "Doktor Hüseyin" kod adlı Selman Bozkır ve "Salih Cizre" kod adlı Hasan Adır da saf dışı bırakıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!