banner2

Tek bildikleri 'yalan'! Sözcü, KADEM'in üç yıl önceki açıklamasını yeni gibi sundu

Fondaş Sözcü Gazetesi, "2002'de Kadınlar AKP'yi İktidara Taşıdı, 2023'te AKP Kadınları Gözden Çıkardı" başlıklı haberi iki gün önce internet sitesinden yayınladı. Sözcü'nün haberinde KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun iktidar kanadından gelen sert eleştirilere tepki gösterenler arasında olduğu iddia edildi ancak işin aslı başka çıktı. KADEM Başkanı, üç yıl önceki bir açıklamasını yeniymiş gibi haberde sunan Sözcü'ye tepki gösterdi.

Gündem 29.03.2023, 10:57 29.03.2023, 11:56
Abone ol
Tek bildikleri 'yalan'! Sözcü, KADEM'in üç yıl önceki açıklamasını yeni gibi sundu

14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere kısa bir süre kalırken muhalif kimliğiyle tanınan hatta CHP tarafından fonlanan Sözcü gazetesi yine yalan bir habere imza attı.

"2002'de Kadınlar AKP'yi İktidara Taşıdı, 2023'te AKP Kadınları Gözden Çıkardı" başlıklı haberi iki gün önce internet sitesinden yayınlayan Sözcü Gazetesi'nde "Kadın kazanımlarına saldırı, AKP'li kadınlarla AKP'li erkekleri karşı karşıya getirdi" ifadeleri yer aldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu'nun da iktidar kanadından gelen sert eleştirilere tepki gösterenler arasında olduğu belirtildi. Ancak işin aslı farklı çıktı.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu'nun üç yıl önceki bir açıklamasını yeniymiş gibi haberde sunan Sözcü'ye tepki gecikmedi. KADEM, 6284 sayılı yasayla ilgili tartışmaları ele alan Sözcü Gazetesi'nin yaptığı haber için tekzip yayınladı.

''KABUL EDİLEMEZ''

KADEM'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

"27 Mart 2023 tarihinde Sözcü Gazetesi'ne ait internet sitesinde '2002'de Kadınlar AKP'yi İktidara Taşıdı, 2023'te AKP Kadınları Gözden Çıkardı' başlığıyla yayınlanan haber gerçeği yansıtmamaktadır. Sözcü Gazetesi tarafından, KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu'nun üç yıl önce Anadolu Ajansı'na verdiği röportaj beyanlarının kesilip, kırpılarak yalan habere konu edilmesi kesinlikle kabul edilemez" 

"KÜFÜRSÜZ HAYAT MÜMKÜN" ADLI KAMPANYASI HAKKINDAKİ CÜMLELERMİŞ

Açıklamanın devamında şu detaylar paylaşıldı; "Haberde yer alan 'Partinin erkek egemen muhafazakâr kanadı, bu isimleri hakarete varan ifadelerle hedefe koydu. İktidar kanadından gelen sert eleştirilere KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, 'Esra Albayrak ve Özlem Zengin hanımefendinin yaşadığı gibi bu ahlaksız dil ve söylem hızla yayılırken, söz konusu edilen kadınlar nesneleştirilerek gözü dönmüş kişilerin nefret objesi haline getirilebiliyor. Bunu hiçbir hal ve durumda kabul edemeyiz. Toplum olarak 'dur' demeliyiz" yanıtını verdi' şeklindeki ifadeler kesinlikle yalandır. Gümrükçüoğlu'nun 3 yıl önce sosyal medyada yürüttüğümüz 'Küfürsüz Hayat Mümkün' adlı kampanyamız çerçevesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde, Anadolu Ajansı'na verdiği röportajdan cümleler, söz konusu haberde maksatlı olarak alınıp apaçık bir şekilde çarpıtılarak habere malzeme edilmiştir."

3 yıl önceki demeç KADEM'in sitesinde yer almıştı...

"GAZETECİLİK VE HUKUK İLKELERİ YOK SAYILDI"

Sözcü Gazetesi'ni yalan habercilikle suçlayan KADEM "Sözcü Gazetesi, Başkanımız Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu'nun KADEM'in sosyal medyada kullanılan küfürlü dile dikkat çekmek amacıyla başlattığı kampanya için verdiği röportajdan ürettiği yalan haberle açıktan gazetecilik ve hukuk ilkelerini yok saymıştır."

"HUKUKİ HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ"

KADEM açıklamanın sonunda ise şunları ifadeleri kullandı;

"KADEM sitemize ait linkte de görüldüğü gibi verilen röportajın ne 6284 Sayılı Kanun ile ne de son dönemdeki siyasi tartışma ile ilgisi vardır. https://kadem.org.tr/kadem-sosyal-medyadaki-siddet-diline-karsi-harekete-gecti-aa-roportaji/ Söz konusu röportajdan yola çıkarak Hürriyet Gazetesi'nin yaptığı haberde de görüldüğü üzere, başkanımızın Sözcü Gazetesi'nin yaptığı yalan haberdeki beyanları tamamen başka bir bağlamdadır. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kadem-sosyal-medyadaki-siddet-diline-karsi-harekete-gecti-41558670 Bu anlamda Sözcü Gazetesi'ni tümüyle yalan ve mesnetsiz habercilik anlayışından derhal vazgeçerek, hukuk ve meslek ilkelerine geri dönmeye davet eder, yalan haberden doğan hukuki haklarımızı eksiksiz ve etkin olarak sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyuyla paylaşırız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!