Yandex Metrica

Sitede Ara

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi: Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kuruluyor

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi: Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kuruluyor

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına dair yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kurulacak vakıf ile Dışişleri Bakanlığı'nın hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.   

Gündem

30.05.2024, 01:30

TBMM Genel Kurulu gündemine gelen ve bakanlığın hizmet kalitesini arttırması amaçlanan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu teklifi kabul edildi ve yasalaştı.

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen tasarıya göre, Dışişleri Teşkilatını güçlendirmek ve personel temsil kabiliyeti yüksek ve donanımlı yetiştirilmesi amacıyla vakıf kurulacak. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı taşınır taşınmaz almak, kiralamak, gerektiğinde bunların kullanımını kısmen veya tamamen Bakanlığa bırakabilecek. Vakıf Yükseköğretim Kurumu kurabilecek.

Türk tarihine ışık tutacak keşif! Malazgirt Zaferi'nin kazanıldığı yerde bulundu: Alanda savaşın izlerine rastlandı Türk tarihine ışık tutacak keşif! Malazgirt Zaferi'nin kazanıldığı yerde bulundu:... Haberi Görüntüle

VAKIF VERGİ VE HARÇLARDAN MUAF OLACAK

Kabul edilen maddelere göre, vakfın gelirleri için hangi faaliyetlerden gelir elde edebileceği de belirlendi. Buna göre, bağış ve yardımlar, vakıfça düzenlenecek konferans, seminer, ulusla ve uluslararası toplantılardan elde edilecek gelirler, vakıf tarafından verilecek hizmetlerden elde edilecek gelirler, eğitim-öğretim faaliyetlerinden sağlanacak gelirler, vize aracılık hizmetlerinden genel bütçeye aktarılacak pay düşüldükten sonra kalan kısımdan vakfa aktarılacak tutardan oluşacak.

Kurulacak Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı için gerekli muafiyetler de maddelerde yer aldı. Buna göre, vakıf bağışlardan kaynaklanan veraset ve intikal vergisinden ve taşınmaz malların tapu harcı, emlak vergisi ve taşınmazlara ait vergi ve harçlardan muaf olacak. Vakfın kurulması amacıyla Bakanlık bütçesinden on milyon lira aktarılacak.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading