banner2

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi! Başkanlık için 7 aday başvuru yaptı!

TBMM'nin 30. Meclis Başkanı için seçime gidilecek. 2 Haziran Cuma günü başlayan TBMM Başkanı adaylığı başvuruları sona erdi. 7 aday Meclis Başkanlığı için başvuru yaptı.

Gündem 06.06.2023, 23:59 07.06.2023, 00:41
Abone ol
TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi! Başkanlık için 7 aday başvuru yaptı!

30. Meclis Başkanı seçimi için 2 Haziran'da başlayan adaylık başvuruları sona erdi. Başkanlık seçimi için 7 adayın başvuru dilekçeleri TBMM Genel Sekreterliğine verildi.

28. Dönem milletvekillerinin yemin töreninin yapıldığı 2 Haziran Cuma günü başlayan TBMM Başkanı adaylığı başvuruları, saat 24.00 itibarıyla sona erdi.

PARTİLER 7 ADAY BELİRLEDİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis Başkanı adayı oldu.

Ayrıca, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay'ın adaylık dilekçesini TBMM Genel Sekreterliğine verdi.

SEÇİM YARIN YAPILACAK

TBMM Genel Kurulu, yarın toplanarak 30. Meclis Başkanı'nı seçecek.

Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!