banner2

TBMM Başkanı Şentop'tan "başörtüsü teklifi" açıklaması: Çok tehlikeli!..

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği "başörtüsü teklifi" ile ilgili değerlendirmesinde, "Kanunla yapılacak bir düzenleme çok tehlikeli, bizi tuzağa düşürebilir" dedi.

Gündem 05.10.2022, 19:19 05.10.2022, 20:12
Abone ol

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da basın mensuplarıyla bir araya gelen ve kendisine yöneltilen soruları cevaplayan TBMM Başkanı Şentop, CHP'nin gündeme getirdiği "başörtüsü kanun teklifi" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

"DEMEK Kİ HÂLÂ SORUN OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER VAR"

"Sayın Kılıçdaroğlu 'Bu konuda bir teklif vereceğiz' dediği zaman şaşırdım" diyerek sözlerine başlayan Şentop, bunun kanuna dayanan bir hak değil, kanun ötesi, anayasa ötesi bir doğal hak olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki açıklamasını duyunca kafasında bir endişe oluştuğunu dile getiren Şentop, şöyle devam etti: "Demek ki bu konuda hala bir sorun olduğunu düşünenler var ve bu sorunun çözülmesi için bir şey yapılması yönünde bir adım atmaya çalışanlar var. Bu konuyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var' deniliyorsa o zaman bunu gerçekten teminat altına alabilecek bir anayasa hükmü getirmek lazım" ifadesini kulladı

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ

Bu sorunun bir genel kabulle, toplumsal anlayışla aşıldığını dile getiren Şentop, "Böyle bir kanun teklifi ortaya çıkınca, demek ki böyle bir toplumsal anlayışa şu anda tam ulaşamamışız. Birtakım farklı düşünenler var. Böyle düşünenlerin yanında daha da farklı düşünenler çıkabilir. O zaman biz, bu endişelerin hepsini bertaraf edecek bir anayasa değişikliği yapabiliriz. Eğer bunu samimi olarak herkes istiyorsa, kısa bir süre içinde hemen sadece bu konuya ilişkin bir düzenlemeyle, Anayasa'ya bir cümle, iki cümle eklemek suretiyle bunu başarabiliriz. Ben doğrusunun bu olduğunun kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

"DÜZENLEME BİZİ TUZAĞA DÜŞÜREBİLİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gelin çözümü yasa değil Anayasa düzeyinde sağlayalım" çağrısı sonrasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kanun teklifine destek verilmesini istemesini nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya Şentop, "Yasa konusundaki ısrarı kötü niyetli bulurum. Meclis Başkanı olarak girmemeye çalışırım ama eğer siz başörtüsüyle ilgili özgürlüğü, serbestliği bir kanunla tanırsanız, bir başkası da gelir bu kanunu değiştirerek yasak hale getirebilir. Kanun konusundaki ısrar, bende endişe uyandırır. Kanunla yapılacak bir düzenleme çok tehlikeli, bizi tuzağa düşürebilir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!