banner2

TBMM 3 aylık aranın ardından bugün açılıyor! Gündemde hangi düzenlemeler var

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için bugün özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekillerine hitap edecek. Üç aylık tatilin ardından bugün açılacak Meclis, bütçe görüşmelerine kadar birçok düzenlemeyi içeren Torba Yasa’yı görüşecek.

Gündem 01.10.2022, 14:00 01.10.2022, 14:20
Abone ol

Meclis, 3 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına yeniden başladı. İlk olarak Meclis Atatürk Anıtı'na çelenk konulurken saygı duruşunda bulunuldu. Meclis'te İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'te özel oturumla toplanacak.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yasama yılının açılışı dolayısıyla Meclis Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Şentop'un anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. TBMM Başkanvekilleri, siyasi parti grup başkanvekilleri, milletvekilleri törene katıldı. 

Meclis, yeni yasama yılına başlıyor... Şentop, Atatürk anıtına çelenk bıraktı

MUSTAFA ŞENTOP: TAHIL KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİ TÜRKİYE'NİN DÜNYA İÇİN ROLÜ ÖNEMLİ ÖRNEKTİR

Mustafa Şentop'un konuşması şu şekilde; ''7. Dönem 6. Yasama Yılı'nın açılışı için buradayız.Bu dönemin tarihe şahitlik ettiğini söyleyebiliriz. Selçuklu da bizimdir, Osmalı da bizimdir. Türkiye Cumhuriyeti bizimdir, hepimizindir. Küresel ölçekte büyük belirsizliklerin yaşandığı, çatışma ve savaş ikliminin yıkıcı sonuçlar doğurduğu bir süreçten geçiyoruz. Dengelerin bozulduğu, yeni dengelerin kurulduğunu görüyoruz. Türkiye'nin uluslararası alanda güvenilir ve önemli bir ülke olarak öne çıktığını memnuniyetle görmekteyiz. Tahıl krizinin çözülmesi Türkiye'nin dünya için yapıcı rolünü gösteren önemli bir örnektir.

ERDOĞAN GENEL KURULA HİTAP EDECEK

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurula takdim edecek, ardından İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek. Erdoğan'ın konuşmasında siyasetten ekonomiye, güvenlikten bölgesel ve küresel gelişmelere birçok alanda önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ardından ise Genel Kurul başka bir konuyu ele almadan kapanacak.

BİR İLKE İMZA ATILACAK

Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından yeniden düzenlenecek. TBMM Tören Alanı'ndaki resepsiyon, saat 19.00'da gerçekleştirilecek. Meclis, tarihinde ilk kez bir dönem içinde 6. yasama yılına girerek bir ilke de imza atacak. Öte yandan, 4 Ekim Salı günü siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

TBMM 3 aylık aranın ardından bugün açılıyor

GÜNDEMDE NELER VAR?

Çalışmalarına Salı günü saat 15.00'te başlayacak Genel Kurulu ise yoğun bir gündem bekliyor. İlk ele alınacak düzenleme ise iktidar ile muhalefet arasında tartışmalara neden olan sosyal medya düzenlemesi olacak. Ardından ise ekonomiye ilişkin torba yasa teklifi milletvekillerinin onayına sunulacak.

*Teklifle, Kredi Yurtlar Kurumu'na olan borçların faizleri silinecek.

*2 bin lira ve altındaki telefon, doğalgaz, elektik faturalarından kaynaklanan icra borçları tasfiye edilecek.

*Varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlar devlet tarafından üstlenecek.

*Kur Korumalı Mevduat Sistemi (KKM) bir yıl daha uzatılacak.

*Şirketlerin çalışanlarına bin liraya kadar vereceği elektrik ve doğalgaz destekleri vergiden düşülecek.

*Çalışanlara verilen nakdi yemek yardımları da artık vergi istisnası kapsamında yer alacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!