banner2

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'kanserojen içerikli baharat' açıklaması! 'Ürünler toplatıldı suç duyurusunda bulunuldu'

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, içinde kanserojen içerikli renklendirici bulunduğu tespit edilen baharat ürünlerinin piyasadan toplandığı ve Türk isimli firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Gündem 08.11.2022, 17:19 08.11.2022, 18:06
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'kanserojen içerikli baharat' açıklaması! 'Ürünler toplatıldı suç duyurusunda bulunuldu'

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kanserojen madde olduğu tespit edilen ve renklendiricili olduğu ortaya çıkan baharat ürünlerinin piyasadan toplatıldığı ve ilgili firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Türk markalı bir firmada baharat ürünlerinde renklendirici tespit edildi, ürünler toplatıldı, suç duyurusunda bulunuldu.' ifadelerine yer verildi. 

Diğer yandan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzce yapılan incelemede, söz konusu firmanın, ülkemizden Singapur'a doğrudan bir ihracat başvurusu bulunmadığı tespit edilmiştir.

SİNGAPUR'DAN RESMİ AÇIKLAMA GELMEDİ 

Öte yandan, iddialarla ilgili, Singapur yetkili otoritesi tarafından, Türkiye'ye henüz resmi bir bildirimde bulunulmamıştır.

Ancak, söz konusu haberler Bakanlığımızca ihbar kabul edilerek firma ve ürünlerine yönelik başlatılan denetimler ülke genelinde devam etmektedir.

ÜRÜNLER PİYASADAN TOPLATILDI 

Firmanın yurt içinde satışa sunduğu ürünlere yönelik 2022 yılı Mayıs ve Temmuz aylarında yapılan denetimlerde, sumak ürününden alınan numunelerde izin verilmeyen renklendirici tespit edilmiştir. Firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, ilgili parti-seri nolu ürünler piyasadan toplatılmıştır.

Bakanlığımız, vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketmesine yönelik çalışmalarını, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında aralıksız yürütmektedir.

2022 yılında (08.11.2022 tarihi itibarıyla) ülke genelinde 7 bin 520 personelimizle gıda işletmelerine 1 milyon 81 bin 777 denetim yapılmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!