Tahıl krizini Türkiye çözecek! Bakan Çavuşoğlu atılacak adımları tek tek sıraladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, ''İstanbul'da eğer anlaşma olursa bir kontrol merkezi ve Ukrayna karasularının hemen dışında bir güvenli bölge kurulacak" dedi.

Gündem 23.06.2022, 10:45 23.06.2022, 12:00
Abone ol

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, önemli görüşmeler için dün Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen kabulde, ikili ve çok taraflı düzeyde çeşitli konular ele alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da İngiltere Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

TAHIL KORDİORU PLANI

İstanbul'da teknik düzeyde toplantı planlanıyor ama henüz tarihi belli değil. BM planı uygulanabilir bu yüzden destekliyoruz. Tahıl sorunu çözülmeli. Rusya'dan İstanbul'da planlanan toplantı için olumlu cevap veriyoruz. Karadeniz'deki tahıl koridoru için Türkiye olarak yapıcı bir rol üstleniyoruz. Eğer anlaşma olursa İstanbul'da bir kontrol merkezi kurulacak. Biz Ukrayna tahılına ilişkin iddiaları araştırdık. Ukrayna tahılının veya herhangi ürünün Rusya ve başka ülke tarafından alınıp illegal şekilde satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bize gelmesine de müsaade etmeyiz.

''RUSYA'DAN DÖNÜŞ BEKLİYORUZ''

Ukrayna'nın kara suları dışında bir güvenli bölge kurulacak ve gemilerin silah vs. taşımadığı kontrol edilecek. Biz hem Ukrayna hem de Rusya ile çabalarımıza devam ediyoruz. Bu hususta Rusya'dan bir dönüş bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Türkiye'ye geldiği zaman gerçekleştirilen görüşme olumlu geçti. Toplantı için tüm tarafların 'evet' demesi gerekiyor. Her tarafla sürekli temas halindeyiz. Fransa, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere taraflara da bilgi veriyoruz. Türkiye olarak yapıcı bir rol oynayıp çaba sarf ediyoruz. Rusya'nın beklentileri de ortada. Gemi güvenliği ve ödemelere dikkat çekiyor.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO BAŞVURUSU

İsveç ve Finlandiya'dan heyetler geldi. Biz yazılı düzeyde endişelerimizi paylaştık. En son Brüksel'de teknik düzeyde NATO'da bir çalışma oldu. O metin üzerinde anlaşılan noktalar var, görüş ayrılığı yaşadığımız noktalar var. Bir müttefiğin güvenlik endişelerinin karşılanması NATO'nun önceliği olmalıdır. Özellikle NATO zirvesinde güney kanadıyla ilgili terörle mücadeleye odaklanacak bir oturum düzenlenmesini olumlu buluyoruz. 

TRUSS: TAHILLAR ÇIKARTILMAZSA CİDDİ BİR AÇLIĞA SEBEP OLACAK

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna'daki tahıl kriziyle ilgili yaptığı açıklamada ''Sorun çözülmezse bu limanlardan tahıllar çıkartılmazsa ciddi bir açlığa sebep olacak. Sayın Çavuşoğlu ile de bu hususları konuştu. Ticari gemiler için güvenli bir geçiş kararının alınması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu hususta hem Türkiye'ye hem de müttefiklerimize güvenimiz tam" dedi.

İNGİLTERE'DEN FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO BAŞVURUSU YORUMU

İngiltere Bakanı Liz Truss, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma çabalarının kolektif güç için önemli olacağını düşünmekteyiz. Herhangi bir şekilde Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar duramayız" 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!