Suudi Arabistan Türkiye'ye 3 yeni ortaklık teklifinde bulundu! 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Ankara ziyareti ve bu ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir aşamaya geçildi. Suudi Arabistan, bu görüşmede Türkiye'ye ekonomide 3 yeni ortaklık teklifinde bulundu.

Gündem 24.06.2022, 10:37 24.06.2022, 11:04
Abone ol
Suudi Arabistan Türkiye'ye 3 yeni ortaklık teklifinde bulundu! 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye ziyaretini bugünkü köşesine taşıdı. Güngör'ün iddiasına göre, bu görüşmede Suudi Arabistan Türkiye'ye 3 yeni ortaklık teklifi sundu.

3.3 TRİLYON DOLARLIK PROJE TEKLİFİ

İşte, Güngör'ün konuya ilişkin paylaştığı bilgiler...

Ticari ve iş vizeleri anında verilecek. İhalelere Türk firmalarının alınmaması problemi de ortadan kalktı. Suudi Arabistan Türkiye'ye üç teklifte bulundu:

Üçüncü ülkelere birlikte açılalım.

Ülkede Türk mallarının sergileneceği bir fuar yapalım.

Saudi 2030'da gerçekleştirilmesi öngörülen 3.3 trilyon dolarlık enerji, su, konut ve altyapı projelerine teklif verin.

GÜMRÜK MALLARI VE ÇALIŞMA VİZELERİ BEKLETİLMEYECEK!

Selman'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından iki ülkenin iş dünyası da yuvarlak masa etrafında bir araya geldi. DEİK'in düzenlediği toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, DEİK Başkanı Nail Olpak ve işadamları katıldı.

Edinilen bilgilere göre, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Al Kasabi, işadamlarına "Talimat verdik. Geçmişi geride bırakın. Bundan sonra gümrükte malların bekletilmesi gibi bir durum olmayacak.

Çalışma vizeleri bekletilmeyecek" garantisi verdi. Üçüncü ülkelere birlikte yatırım yapılmasını, Türk müteahhitlerinin altyapı projelerinde görev almasını, Arabistan'da Türk firmalarının katılacağı bir fuar organizasyonu yapılmasını isteyen Suudi bakanların "Bunu yeni bir dönem, yeni bir gelecek olarak görelim" dediği öğrenildi.

İŞ DÜNYASINDA BİRÇOK ANLAŞMA YAPILACAK

İki ülke iş insanlarının karşılıklı görüşmelerinden iki anlaşma çıktı. Yaşar Holding, Suudi şirket Naghi Group ile Konyalı Gesaş Food ise AHQ'yle İyi Niyet Anlaşması imzaladı. İş dünyası, bundan sonra iki ülke arasında savunma, sağlık, yenilenebilir enerji, madencilik, petrokimya, inşaat, finans ve bankacılık sektörlerindeki yatırım fırsatlarıyla ilgili ciddi adımların atılmasının beklenebileceğini belirtiyor.

TİCARET HACMİNİN 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARTILMASI HEDEFLENİYOR

İlk etapta siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle düşen ticaret hacminin öncelikle 5 milyar doların, gelecek yıl ise 10 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!