Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde yeni gelişme! Veliaht Prens iade-i ziyarete geliyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye geleceği bildirildi. Söz konusu ziyarette ikili ilişkiler ve bölgesel gündemin görüşüleceği belirtildi.

Gündem 23.05.2022, 17:56 23.05.2022, 18:49
Abone ol
Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde yeni gelişme! Veliaht Prens iade-i ziyarete geliyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye ziyaret düzenleyeceği bildirildi. 

Söz konusu ziyarette ikili ilişkiler ve ekonomik işbirliğinin görüşüleceği aktarıldı. 

SUUDİ PRENS TÜRKİYE'YE GELİYOR

Geçtiğimiz ay Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu daveti kapsamında bir iade-i ziyaret olacağı belirtildi. 

Yaklaşık 2 yıldır ülkesinden uzağa ziyaret düzenlemeyen Veliaht Prens için ilk olacağı belirtilirken, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında normalleşme adımları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti sonrasında atılmıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLİŞKİLERİN NORMALLEŞTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ile Türkiye'nin ilişkilerini değerlendirdiği bir konuşmada, "Bazen nasıl ailenin içerisinde patırtı gürültü oluyorsa aramızda bizim de böyle bazı sıkıntılar yaşandı ama biz bu sıkıntıları şimdi aştık. Gerek Suudi Arabistan ile gerek Abu Dabi yönetimiyle bunları aşarak süratle ticari ilişkilerimizi, sanayi, savunma sanayi, kültürel, turizm bütün bunlara yönelik şimdi planlama yaptık, adımlarımızı atıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 

PETROL ANLAŞMALARI MASAYA GELEBİLİR

Suudi Prens'in Türkiye ziyareti ile petrol anlaşmalarının yapılabileceği belirtilirken, bölgesel ilişkilerin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi. 

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin geliştirilmesi sadece iki ülkenin değil, orta ve uzun vadede bölge ülkelerinin istikrarına da yansıyacağı ifade edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!