banner2

Suriyelilerin eve dönüş projesinde dev adım! İlk temel Cerablus'ta atıldı

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin yeniden kendi ülkelerine dönebilmesi için hazırlanan proje start aldı. 240 bin konutluk projede dün Cerablus’taki 5 bin konutun temelleri atıldı. İlk aşamada hedef, 1 milyon Suriyeli’nin ülkesine geri dönüşünün sağlanması.

Gündem 25.05.2023, 08:47 25.05.2023, 09:03
Abone ol
Suriyelilerin eve dönüş projesinde dev adım! İlk temel Cerablus'ta atıldı

Muhalefetin dilinden düşürmediği sığınmacı konusunda yeni adımlar atılıyor.

Suriyelilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşü için Fırat Kalkanı bölgesinde 5, Barış Pınarı bölgesinde 4 olmak üzere toplamda 9 konut projesi başlatılmıştı.

240 bin konutluk projede dün Cerablus’taki 5 bin konutun temelleri atıldı. İlk aşamada hedef, 1 milyon Suriyeli’nin ülkesine geri dönüşünün sağlanması.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cerablus'ta düzenlenen "Gönüllü, Güvenli, Onurlu Geri Dönüş Projesi Temel Atma Töreni"ne katıldı.

Burada konuşan Soylu, Suriye'de yaşananlardan dolayı 2011'den itibaren 6 milyon 800 bin kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığını, 14 milyon kişinin insani yardıma muhtaç hale geldiğini ve en az 500 bin kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

''TERÖR ÖRGÜTLERİNİ BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞTIK''

Suriye'deki dramı ortadan kaldırmak, terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak için çalıştıklarını belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı;

"Öncelikle bu bölgenin güvenli hale getirilmesi birinci hedefti. İçerisinde bulunduğumuz bölgede Fırat Kalkanı Harekatı yapıldı. Bu projenin olacağı bölgelerde birçok harekat yapıldı ve bu bölge terörden arındırılarak güvenli hale getirildi. O tarihten bugüne kadar burada hayatın normalleşmesi için el birliğiyle büyük bir mücadele sürdürülmektedir."

107 BİN BRİKET EV YAPILDI

Soylu, Zeytin Dalı ve Bahar Kalkanı harekatlarının gerçekleştirildiği İdlib ve Afrin'de yaklaşık 107 bin briket ev yapıldığını, bölgede 6 milyon kişinin yaşadığını kaydetti.

Bakan Soylu, terörden arındırılan bölgelere organize sanayi bölgeleri ve imalathaneler de kurulduğunu anlattı.

MALİYETLERİ KİM KARŞILADI?

Bir yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Temim'in bugün temeli atılacak konutlar için ilk görüşmeyi gerçekleştirdiğini aktaran Soylu, şunları kaydetti;

"Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin, bu bölgede yapılacak güvenli evlere getirilmesi için ilk adım atıldı. Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesinde yaklaşık bir yıl içinde 9 alan belirlendi. Bütün maliyetlerini, bütün projesini Katar Devlet Kalkınma Fonu’nun üstlendiği bu önemli adım için Nisan 2023'te AFAD Başkanlığı ile Katar Devlet Kalkınma Fonu arasında bir protokol imzalandı." 

240 BİN KONUTLUK PROJE

Bakan Soylu, "İlk atılan adım olarak toplam 28 bin 681 konutun, ilk etabı 5 bin konutluk temelin atılmasına hep beraber şahitlik edeceğiz. Bu projenin tamamını karşılayan Katar Kalkınma Fonu’nun organizasyonuyla birlikte bu bölgede toplam yapılacak konut miktarı 9 ayrı planlanmış, projelendirilmiş noktada 240 bin konuttur." diye konuştu.

''İLK 5 BİN KONUT BU YIL BİTMEDEN TAMAMLANACAK''

"İlk 5 bin konut bu yıl bitmeden tamamlanacak" diyen Bakan Soylu, şöyle devam etti: "Bu proje, insanlık tarihinin konuşabileceği en onurlu projedir. Yüzde 60'ı 60 metrekare, 80 metrekare ve 100 metrekare olacak bu konutlar, bu proje dahilinde yürütülecek ve ilk 5 bin konut bu yıl bitmeden tamamlanacaktır. Burada dünyaya örnek bir adım atılmaktadır. İnsani yardımın bir bölgede nasıl kalkınmaya dönüştüğü gösterilmektedir. Bu proje, sadece konut projesi değildir. Bu projenin içerisinde tarım arazileri, ticaret tesisleri, üretim-sanayi tesisleri ve eğitimden sağlığa kadar tüm sosyal donatılar bulunmaktadır. Göreceksiniz ki bu öyle bir başlangıç oluyor ki dünyada ekilen nefret tohumlarını ortadan kaldıracak."

''1 MİLYON İNSAN BU BÖLGEDE YERLEŞİME BAŞLAYACAK''

Türkiye'den onurlu, güvenli ve gönüllü geri dönüş için 12 ilde, 12 ayrı ofis oluşturulduğunu belirten Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bulunan Suriyeli kardeşlerimizin sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat önderleriyle tam bir yıldır bunun çalışması yapılmaktadır. Kardeşlerimizin sayesinde burada yeni hayatlar yeşerecektir. Bu bölgeler savaşın, karmaşıklığın, kaosun değil ümidin, geleceğin bölgesi olacaktır. Allah izin verirse yaklaşık 2,5-3 yıllık zaman dilimi içinde 240 bin konut ve 1 milyon insan bu bölgede yerleşime başlayacak, hayatına devam edecek, üretimini, eğitimini sağlayacak ve bu bölge, bölgemizin en önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!