banner2

Suriye'ye harekât her an başlayabilir! ABD'nin tehditlerine cevap sahada verilecek

320'yi aşkın teröristen öldürüldüğü ve PKK/YPG'nin petrol çalmakta kullandığı tesislerin yok edildiği hava operasyonlarının ardından gözler şimdi kara harekâtına çevrildi. Suriye Milli Ordusu kaynakları, hazırlıkların tamamlandığını ve operasyonun her an başlayabileceğini bildiriyor.

Gündem 25.11.2022, 12:30
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye kuzeyindeki terör hedeflerine 19 Kasım'dan beri sürdürdüğü yoğun bombardıman devam ederken bölgeye yönelik kara operasyonu için hazırlıklar tamamlandı. 

Askeri yetkililer ve istihbarat birimleri Suriye Milli Ordusu (SMO) komutanlarıyla dün akşam bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda kara operasyonunda ilk hedeflenecek bölgeler ve hangi grubun nereye müdahale edeceği karara bağlandı. 

SMO kaynakları harekâtın her an başlayabileceğini ve ilk hedef alınacak bölgelerin Tel Rıfat ile Münbiç olacağını belirtiyor. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekât bölgeleriyle sınır hattındaki obüsler de PKK/YPG'lilerin bulunduğu noktalara yönelik atışları sıklaştırdı. 

Dün akşamdan buyana özellikle Halep kuzeyi ve Tel Rıfat çevresine top atışları yapılıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hava ve kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan cezalandırma atışları sonucu Pençe Kılıç Harekâtı kapsamında şu ana kadar 326 teröristin öldürüldüğü bilgisini verdi. 

O TEHDİTLERE CEVAP GELİYOR

ABD Başkanı Joe Biden'ın Kuzey Afrika ve Ortadoğu Koordinatörü Brett McGurk dün Suriye kuzeydoğusundaki Haseke'ye gelerek PKK/YPG elebaşlarıyla görüşmüş, ardından 'kara operasyonun çeşitli sonuçlara yol açacağı' mesajıyla tehdit savurmuştu. 

ABD'nin Suriye Yüksek Temsilcisi Nicholas Grainger ise son yaptığı açıklamada "Tırmanıştan çok endişeliyiz ve Türk saldırılarında ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz" dedi. Sözkonusu açıklama, PKK/YPG'li teröristlere Amerikalılar tarafından yapılan son taziye olarak kayıtlara geçti. 

Şimdi tüm gözler her an başlaması beklenen kara harekâtına çevrildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!