Yandex Metrica

Sitede Ara

Süre doldu! Marmara depremi için kabus senaryosu: İşte en büyük hasarı kıyı şeridi alacak

Süre doldu! Marmara depremi için kabus senaryosu: İşte en büyük hasarı kıyı şeridi alacak

Kahramanmaraş merkezli çifte felaketinm ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. Marmara Bölgesi’ni bekleyen deprem tehlikesi hakkında yazı kaleme alan Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, ''Marmara için deprem tekrarlama aralığının süresi doldu. Her ne kadar zamanını belirlemek mümkün değilse de büyük deprem olasılığı yüksektir.” ifadesini kullandı.

Gündem

14.02.2024, 23:14

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden 1 yıl geçti.  Yurdun 11 şehrinde büyük yıkıma yol açan depremde, 53 binden fazla canımızı yitirdik.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Çifte felaketin ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi.

Deprem uzmanları yakın bir zamanda İstanbul'da 7 ve üzerinde büyük bir depremin beklendiğini belirtiyor.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara Bölgesi’ni bekleyen deprem tehlikesi hakkında Anadolu Ajansı’na bir yazı kaleme aldı.

İsmail Küçükkaya'nın acı günü: Annesi Halise Küçükkaya hayatını kaybetti İsmail Küçükkaya'nın acı günü: Annesi Halise Küçükkaya hayatını kaybetti Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE, DÜNYANIN EN AKTİF DEPREM KUŞAKLARINDAN BİRİNİN ÜZERİNDE YER ALIYOR''

Türkiye’nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer aldığını belirten Okan Tüysüz, şunları kaydetti;

“Ülkenin en önemli deprem kaynaklarından biri olan yaklaşık 1600 kilometre boyundaki Kuzey Anadolu Fayı Bingöl Karlıova’dan başlayarak batıya doğru Erzincan-Niksar-Tosya-Bolu yönünde uzanıyor. Bolu’dan batıya doğru kollara ayrılan fayın kuzey kolu Düzce ve Sakarya’dan geçerek İzmit Körfezi’nden denize giriyor ve Adalar açığından geçip Kumburgaz-Silivri-Tekirdağ açıklarından geçerek Mürefte’de tekrar karaya çıkıp Saros Körfezi’nden Kuzey Ege ve Yunanistan’a kadar uzanıyor. Ölçümlere göre bu kolda fayın 15-20 mm/yıl olan hareket hızı diğerlerine göre çok daha fazla ve bu nedenle de “Ana Kol” olarak adlandırılan bu kolda depremler daha sık oluyor. Bolu-Geyve-İznik Gölü’nden geçen güney kol ise Gemlik körfezinden Marmara suları altına girip sahile paralel uzanıyor. Erdek’te karaya çıkarak Edremit Körfezi’ne doğru uzanıyor. Bu kol da büyük depremler üretiyor ancak daha geniş zaman aralıklarıyla.” 

Başıboş köpek terörü! Saldırının adresi bu sefer Adana: 5 yaşındaki çocuk komada! Başıboş köpek terörü! Saldırının adresi bu sefer Adana: 5 yaşındaki... Haberi Görüntüle

MARMARA İÇİN SÜRE DOLDU

Deprem bilimindeki genel kuralı, “Bir yerde geçmişte büyük bir deprem olmuşsa, belli bir süre sonra orada yine benzer depremler olacaktır.” sözleriyle anlatan Okan Tüysüz, ''Marmara için deprem tekrarlama aralığının süresi doldu. Her ne kadar zamanını belirlemek mümkün değilse de büyük deprem olasılığı yüksektir.” ifadesini kullandı.

Deniz Akkaya tutuklanacak mı, hapis cezası alacak mı? Deniz Akkaya tutuklanacak mı, hapis cezası alacak mı? Haberi Görüntüle

EN BÜYÜK HASARI NERESİ ALACAK?

Beklenen büyük depremin yaşanması halinde ortaya konan senaryoların iç açıcı olmadığını belirten Prof. Dr. Tüysüz, ''En büyük hasarı Marmara Denizi kıyılarındaki yerleşim yerlerinin görecek. Depremle mücadelede altın kural, depremin en şiddetli olması beklenen yerlerde nüfusun ve sanayinin artırılmaması ve bunların tehlikenin yüksek olduğu alanlardan uzak tutulması. İstanbul’da bu kuralın hiçe sayıldı.'' dedi.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde Türkiye’deki kentlerin ve yapıların depremlere ne derece dirençsiz olduğunun ağır bir bedelle ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Nüfusumuzun artmasına ve kırsaldan kente göçün hızlanmasına bağlı olarak 1950'li yıllardan bu yana giderek ivmelenen plansız kentleşme ve bir türlü gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartılamayan yapı işçiliği ve denetimi, deprem dirençsiz kent sorununun kar topu gibi giderek büyümesini sağlarken büyük ölçüde siyasi beklentilerle çıkartılan onlarca imar affı da afet dirençsiz yapıları önlemek bir yana aksine teşvik eden bir unsur olmuştur.” şeklinde konuştu.

Terör sığınakları imha ediliyor: Birçok silah ve mühimmat ele geçirildi Terör sığınakları imha ediliyor: Birçok silah ve mühimmat ele geçirildi Haberi Görüntüle

''İSTANBUL’DA 70-80 BİN BİNA ÇÖKECEK"

Marmara’da beklenen büyük depremin İstanbul’da 700 bin yapıda hasara neden olacağını, bunların 70-80 bin tanesinin ise ya çökeceğini ya da ağır hasar alacağını belirten Okan Tüysüz, “Marmara içerisinde olacak büyük bir deprem sadece İstanbul’u değil Marmara Bölgesi’ndeki hemen hemen tüm yerleşim birimlerini etkileyecektir. Bu tür bir depremin olası etkileri farklı araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur. En kötü senaryoda bu fayın 7,5 civarı bir deprem üretmesi bekleniyor. Haritada siyah (Şiddet 10) ve kırmızı (Şiddet 9) ile gösterilen alanlar depremde en büyük sarsıntıyı dolayısı ile de en büyük hasarı yaşaması beklenen yerleri gösteriyor. Turuncu renk bir derece daha zayıf şiddeti ifade eder. Olası depremde en yoğun sarsıntının bu iki renk ile gösterilen alanlarda yaşanacağı öngörülebilir. Sarı, mavi ve yeşil alanlar giderek azalan şiddet dağılımını gösterir. Bu bölgelerde ise çok kötü inşa edilmiş yapılarda orta-zayıf hasar beklenebilir. Haritanın sağında hangi rengin hangi şiddete (büyüklüğe değil) karşılık geldiği gösteriliyor.” dedi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading