banner2

Suları kesilen sığınmacılar geceleri bidonla çeşmeye koşuyor

Suriyelilere yönelik nefret kampanyasına Tanju Özcan ve Abdülkadir Şahiner'in ardından Lütfü Savaş da eklenince Hatay'da pek çok muslukta su akmaz oldu. Sığınmacılar kentte geceleri bidonla sokağa çıkıyor.

Gündem 10.08.2021, 15:36
Abone ol
Suları kesilen sığınmacılar geceleri bidonla çeşmeye koşuyor

CHP ve İYİ Parti'li belediye başkanlarınca dışlanan, kullandıkları suya zam yapılan Suriyeliler bugünlerde sokakta ellerinde damacana ve bidonlarla dolaşıyor. 

Savaştan kaçmış sığınmacıların yoğun olarak bulunduğu Hatay'da su kesintisinden muzdarip pek çok Suriyeli, cami ve çeşmeden doldurduğu bidonları evlerine taşıyor. 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın şehirdeki yabancıların sularına 10 kat zam yapmasının ardından Çorum'un Sungurlu ilçesinde İYİ Parti'li belediye başkanı Abdülkadir Şahiner, Surgurlu'da tek bir Afgan ya da Suriyeli bırakmayacağını, hepsini kovacağını söyleyerek ırkçılık yarışına katılan son isim olmuştu. 

Aynı günlerde CHP'li Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Suriyelilerin doğurganlık istatistiğinin fazla olduğuna dikkat çekmiş, "Böyle giderse belli ilçelerimizde belediye başkanlığına Suriyeliler aday olsa rahatça kazanırlar" demişti.

Hatay'da sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü suya ulaşmada sıkıntılar yaşanırken, kentteki Suriyelilerden bazılarının konutlarına suyun kasten verilmediği iddia ediliyor. 

Suları kesilmiş Suriyeliler çareyi ellerine bidonları alıp çeşme ve camilere gitmekte buldu. 

Lütfü Savaş yönetimindeki Hatay'da elektrik kesintileri giderilip kente suyun yeniden verilmeye başlanmasına rağmen sığınmacıların yoğun olarak bulunduğu mahallelerde başgösteren su sorununun, son günlerde Suriyelilere yönelik nefret kampanyasıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!