Suikast öncesi görüştüler: FETÖ'cü Enver Altaylı ve Mustafa Özcan'ın Necip Hablemitoğlu ile buluştuğu ortaya çıktı

Necip Hablemitoğlu soruşturmasında çarpıcı gelişme: FETÖ'cü Enver Altaylı ile Mustafa Özcan'ın Hablemitoğlu ile suikast öncesi birkaç kez buluştuğu ortaya çıktı. Altaylı'nın 'tanık' sıfatı 'şüpheli'ye çevrildi.

Gündem 10.08.2022, 12:35
Suikast öncesi görüştüler: FETÖ'cü Enver Altaylı ve Mustafa Özcan'ın Necip Hablemitoğlu ile buluştuğu ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü tehlikesine bundan 20 yıl önce dikkat çektiği sırada Levent Göktaş'ın görevlendirdiği Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tarafından öldürülen akademisyen Necip Hablemitoğlu soruşturmasında çarpıcı bir gelişme yaşandı. 

'FETÖ yöneticiliği' ve 'casusluk' suçlarından hüküm giymiş eski MİT mensubu Enver Altaylı'nın soruşturmadaki 'tanık' sıfatı 'şüpheli'ye çevrildi. Altaylı'nın, FETÖ elebaşılarından Mustafa Özcan'la birlikte Hablemitoğlu ile görüşmek için temaslarda bulunduğu ve bağlantıyı sağlaması adına eski bakanlardan Halil Şıvgın'ı devreye soktuğu biliniyordu. 

ÜÇ AY İÇİNDE BİRKAÇ KEZ GÖRÜŞTÜLER

OdaTV'den Can Özçelik'in haberine göre Enver Altaylı ile Mustafa Özcan, o dönem Hablemitoğlu ile görüştü. Üstelik görüşmeler tek seferle de sınırlı kalmadı. 3 ay içerisinde birkaç kez gerçekleştiği ortaya çıkan temaslar, 3 ismin cep telefonlarına ilişkin HTS kayıtlarıyla açığa çıktı. 

Halil Şıvgın, FETÖ'cü Altaylı ile Özcan'ın, Hablemitoğlu ile görüşmek için kendisini aracı yapmak istediklerini fakat bunu kabul etmediğini savcıya anlatmıştı. 21 Ekim 2016 tarihinde buna ilişkin ifadesi alınan Enver Altaylı ise Şıvgın'ın söylediklerinin doğru olmadığını ileri sürmüş ve "Mustafa Özcan’ı Halil Şıvgın’ın ifadesinde iddia ettiği gibi Necip Hablemitoğlu ile görüştürmek için bir girişimim olmamıştır. Hablemitoğlu ile hiç görüşmedik" demişti. 

ALTAYLI'NIN SÖYLEDİKLERİ YALAN ÇIKTI

Tanınmış CIA görevlilerinden 'mesleki büyüklerim' şeklinde bahseden Enver Altaylı'yı HTS kayıtları yalanladı. Kayıtlara göre Altaylı'nın telefonu Mustafa Özcan ve Necip Hablemitoğlu ile aynı yerden sinyal verdi. Görüşmede eski bir siyasetçinin de bulunduğu belirlendi. 

Öldürülmeden önce 'yeni MİT Müşteşarı' olacağı yönünde dedikodular bulunan, hatta bu konuda bir gazeteciye "Yakında MİT Başkanı oluyorum" diyen Necip Hablemitoğlu, FETÖ için en büyük tehditlerden biri haline gelmişti. 

KOZİNOĞLU O MEKTUP SONRASI ÖLÜ BULUNMUŞTU

Kaşif Kozinoğlu

Enver Altaylı, 2008 yılında Fetullah Gülen'e yazdığı bir mektupta MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu için "Eğer MİT'in başına geçerse işiniz biter" diye uyarmış, 2011 yılında görev yaptığı Afganistan'dan İstanbul'a çağrılan Kozinoğlu, tutuklanmasının ardından Silivri'deki koğuşunda şüpheli biçimde hayatını kaybetmişti. 

Bu olaydan 9 yıl önce aynı Enver Altaylı'nın MİT Müsteşarı olacağı söylenen Necip Hablemitoğlu konusunda devreye girdiği sanılıyor. 

DOSYANIN 1 NUMARALI ŞÜPHELİSİ FETULLAH GÜLEN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hablemitoğlu soruşturmasına ilişkin iddianameyi yakında mahkemeye sunacak. Savcılığın soruşturmada 1 numara olarak göstereceği ismin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen olduğu öğrenildi. 

İddianamede o dönem FETÖ'nün Türkiye imamı olan Mustafa Özcan'ın iki, Enver Altaylı'nın ise üç numaralı şüpheli olarak yer alacağı belirtiliyor. Öte yandan Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve geçtiğimiz günlerde Yunanistan'daki bir sahilde görüntülenen Levent Göktaş'ın yurtdışına kaçmasına yardım ettiği tespit edilen emekli polis memuru A.G. hakkında sulh ceza hakimliği tarafından ev hapsi kararı verildi. 

HABLEMİTOĞLU ÖRGÜTÜ ANLATIYORDU


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!