banner2

Sözleşmeli personel düzenlemesi kimleri kapsıyor? Sözleşmeli personel düzenlemesinden kimler yararlanamayacak?

Milyonlarca vatandaş arama motorlarında, Sözleşmeli personel düzenlemesi kimleri kapsıyor? Sözleşmeli personel düzenlemesinden kimler yararlanamayacak? sorularına yanıt arıyor.

Gündem 26.01.2023, 14:30
Abone ol
Sözleşmeli personel düzenlemesi kimleri kapsıyor? Sözleşmeli personel düzenlemesinden kimler yararlanamayacak?

Bugün milyonları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Sözleşmeli personel düzenlemesi hakkında yeni bilgiler geldi. Bu doğrultuda vatandaş arama motorlarında, Sözleşmeli personel düzenlemesi kimleri kapsıyor? Sözleşmeli personel düzenlemesinden kimler yararlanamayacak? sorularına yanıt arıyor. İşte merak edilenler...

 SÖZLEŞMELİ PERSONEL DÜZENLEMESİNDEN KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Sözleşmeli olarak Kamuda istihdam edilenlerden kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, KİT personeli, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar kadroya geçiş kapsamı dışında yer alacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C'den 4/B'ye geçenler dahil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan yaklaşık 197 bin sözleşmeli personel süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek. Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sağlık personeli ve din görevlileri de süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek.
Kapsama giren sözleşmeli personel isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecek. Kadroya geçmek istemeyenlerin hakları görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak. Dört yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası nakli yapılabilecek.
Mahalli idarelerde aynı şartlarda kadroya geçirilen sözleşmeli personelin sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin sözleşmeli personelden 424 bininin memur kadrolarına atanabilmesine imkan sağlanıyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!