Sözcü'nün cemevi yalanını kendi yazarı ifşa etti

Yaptığı manipülatif içerikli haberlerle bilinen Sözcü gazetesinin 'Tablo Skandalı' başlıklı yalan haberini, gazetenin yazarlarından Saygı Öztürk ifşa etti. Öztürk'ün yazısına göre, o tablolar cemevi vakıf yönetiminin kendi kararıyla çerçeveletilip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden 10 gün önce daha görünür bir konuma alındı.

Gündem 10.08.2022, 15:57 10.08.2022, 15:59
Abone ol
Sözcü'nün cemevi yalanını kendi yazarı ifşa etti

Yaptığı yalan ve manipülasyon içerikli haberlerle kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi ilke edinen Sözcü gazetesinin manipülatif 'cemevi tablosu' haberini gazetenin yazarlarından Saygı Öztürk, Sözcü'deki köşesinde "Mamak Hüseyin Gazi Cemevi'nde neler oldu" başlıklı yazısıyla ifşa etti.

Söz konusu gazete, Hüseyin Gazi Cemevi'nin duvarlarında bulunan Mustafa Kemal Atatürk, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hz. Ali'nin yer aldığı resimlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sebebiyle değiştirildiğini iddia etmişti. Ancak işin iç yüzü kısa süre sonra ortaya çıktı. Resimlerin tadilat sebebiyle düzenlendiği ve 10 gün önce yerlerinin değiştirildiği belirlendi.

Gazetenin yalan haberi ve haberin doğrusu, aynı sayfada yan yana bulunması dikkatlerden kaçmadı.

CEMEVİ VAKFI BAŞKANI: BURADA KARALAMA KAMPANYASI VAR

Konuya ilişkin açıklama yapan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı  Mehmet Ali Ayyıldız şu ifadeleri kullandı:

"Burada uzun süredir bir tadilat vardı. Cemevimizde de ciddi sıkıntılar vardı. Arka duvar yağmur sularından dolayı patlamıştı. Daha önce duvara yağlı boyayla yapılan Atatürk ve Hz. Ali resmi zarar görmüştü.

Onları kurtaramadık; ama ortadaki Hacı Bektaş-ı Veli tablosunu kurtardık. Daha sonra ben o tabloları, daha büyük ve daha güzel çerçeve yaparak patlayan yere değil su almayan yere, en baş köşeye koydum.

'Resim konmadı veya arkaya kondu' söz konusu değil. Cemevinin en baş köşesinde, oturduğunuz zaman her yerde göreceğiniz bir alana koydum. Burada kesinlikle bir karalama kampanyası var.

'CUMHURBAŞKANI GELECEK DİYE TADİLAT OLMADI'

Cemevimizin tadilatı en sona bırakıldı. Biz Cumhurbaşkanı'mızın geleceğini daha 3 gün önce öğrendik. Geleceği de 1 gün önce netleşti. Biz de onun üzerine cemevinin tadilatını hızlandırdık. 'Cumhurbaşkanı geliyor' diye bir tadilat söz konusu değildi. Sadece hızlandırılmış bir tadilat vardı."

"CUMHURBAŞKANI KAYNAKLARINA SORDUM"

Köşesinde Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yetkililerinin açıklamalarına yer vererek kendi gazetesinin yalan haberini çürüten Saygı Öztürk, yazısının devamında iddiaları Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına da sorduğunu ifade etti. Kaynaklar, Öztürk'ün sorusuna 'resim yerinin değiştirildiğini sonradan öğrendikleri' yanıtını verdiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!