banner2

Son seçim anket sonuçları: AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu yükselişte! Muhalefetin oyları HDP ortaklığı ve İnce'nin etkisiyle dibi gördü

Türkiye, 14 Mayıs 2023'te yapılacak tarihi seçimlere kilitlenmişken bağımsız araştırma şirketleri anket sonuçlarını teker teker ilan ediyor. Son anket sonuçlarına göre, AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunu artırdığı görülürken muhalefette tam tersi bir durum söz konusu.

Gündem 26.03.2023, 09:00 26.03.2023, 09:44
Abone ol
Son seçim anket sonuçları: AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu yükselişte! Muhalefetin oyları HDP ortaklığı ve İnce'nin etkisiyle dibi gördü

14 Mayıs 2023 seçimlerine sayılı günler kala hem partiler hem de vatandaşlar anket araştırmalarını daha yakından takip etmeye başladı. AHaber'de ekranlarında yayınlanan Satır Arası programına konuk olan AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, "AK Parti'nin oyu 2018'den az olmayacak ve oylar 41-42 bandında" ifadesini kullandı. Yavuz, ayrıca "Başkan Erdoğan'ın oyu ise yüzde 53 civarında" dedi.

AK PARTİ'NİN OYU BİR ÖNCEKİNDEN AZ DEĞİL

Ali İhsan Yavuz'un anket sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirme şu şekilde:

"En son Mustafa Şen Başkanımız (AK Parti MKYK ve MYK Üyesi Genel Başkan Yardımcısı) anketi açıkladı. Başka anketlerde var onlardan sonra yenileri de var. Bir de sokağın dili var. İkisine baktığımda şunu çok rahat söyleyebilirim. AK Parti'nin oyu bir önceki oy oranından daha az olmayacak gibi duruyor. 2018'de aldığı oyun altına düşmeyeceğini iddia ediyorum. Ki en son Mustafa Şen'in anketinde yüzde 41 çıktığını gördük. Bugün yüzde 41'e çıkması demek seçime kadar birkaç puan daha üstüne koyacağı anlamına geliyor ve hep böyledir bu.

"SEÇİME DOĞRU ERDOĞAN'A TEVECCÜH ARTAR"

Seçime doğru az süre kala kararsızların sayısı azalmaya başladığında AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'a teveccüh artar. Anketlerde yüzde 37, 39, 40'ları gördük. Şimdi 41 ve 42'yi konuşuyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanımız ile ilgili ankette oy oranının yüzde 53 olduğunu da gördük. Ben bunun daha da artacağını düşünüyorum. Bizim ARGE Başkanlığımızın anketinde bunu gördük çok şükür. Ama ben bunun da artma eğiliminde olduğunu düşünüyorum açıkçası.

"SAFLAR NETLEŞECEK"

Çünkü bu resim ortaya çıktıkça ve Cumhur İttifakı'nın kimlerle bir araya geldiğini, ne yapmak istediği biraz daha belirginleştikçe daha doğrusu bu taraf belirginleştikçe ve Millet İttifakı'nın da ne yaptığı biraz daha ortaya çıktıkça saflar netleşecek. Son sözüm ise AK Parti'nin 2018 oy oranının daha altına düşmeyeceğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın oy oranının da 2018 seçimlerinin daha altına düşmeyeceği inancımı hem sokağın nabzını tutmak ve anketlerin sonuçlarına bakmak suretiyle ortaya koymam mümkündür."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!