banner2

Son dakika: Yunanistan'ın Adalar hamlesine Türkiye'den cevap! Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi çağrıldı

Son dakika haberleri... Yunanistan'ın hukuka aykırı bir biçimde Ege'deki adalara zırhlı araç sevk ettiği anların ortaya çıkması üzerine Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sakız Adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. Dışişlerine çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi.

Gündem 26.09.2022, 17:10 26.09.2022, 17:39
Abone ol
Son dakika: Yunanistan'ın Adalar hamlesine Türkiye'den cevap! Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi çağrıldı

Ege Denizi'nde görev uçuşu yapan TSK'ya ait insansız hava araçlarıyla; Yunanistan'ın gayri askeri statüsündeki adalar Midilli ve Sisam'a, ABD tarafından hibe edilen zırhlı askeri araçları sevkiyatı görüntülenmişti. Yunanistan'ın hukuksuz hamlesine karşı Türkiye harekete geçti.

YUNAN BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sakız Adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. Dışişlerine çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi.

ABD'YE PROTESTO NOTASI VERİLDİ

Türkiye, ABD'ye verdiği protesto notasında, Doğu Ege adalarının statüsüne riayet etmesini ve silahların statünün ihlali için kullanılmaması konusunda tedbir almasını istedi.

MİDİLLİ VE SİSAM ADASINA ZIRHLI ARAÇ SEVKİYATI

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ege'de görev uçuşu icra eden TSK'ya ait İHA'lar bir hareketlilik tespit ederek; Yunanistan'a ait 2 çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirlemişti. Söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Zırhlı araçların, ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması ise dikkat çekmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!