banner2

Son dakika: Yönetmelik değişti artık zorunlu olacak! Bu kurallara uymayan trafiğe çıkamayacak

Son dakika haberleri... Trafikte hem taşıtlara hem yolculara yeni kurallar geldi. Taksi, minibüs ve otobüslerde çocuk emniyet kemeri zorunlu hale geldi. Bu araçlarda tüm yolcular emniyet kemeri takmadan harekete izin verilmeyecek.

Gündem 18.08.2022, 10:36 18.08.2022, 11:11
Abone ol
Son dakika: Yönetmelik değişti artık zorunlu olacak! Bu kurallara uymayan trafiğe çıkamayacak

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katkılarıyla hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği Değişiklikleri 16 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdi.

2021-2030 yıllarını kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı doğrultusunda yönetmeliğin iki maddesinde değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler şu şekilde;

ÇOCUK EMNİYET KEMERİ ZORUNLU HALE GELDİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; taksi, minibüs ve otobüslerde çocuk emniyet kemeri zorunlu hale geldi. Bundan böyle taksilerde en az 1 adet; minibüs ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ise toplam koltuk sayısının en az 10’da 1’i kadar 'çocuk bağlama sistemi', kamuoyunda bilinen adıyla 'üç nokta emniyet kemeri' olacak. Araçlarda bulunan sürücü ve yolcular gerekli koruyucu tertibatları usulüne uygun olarak takmadan aracın karayolunda seyrine izin vermyecek.

MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE GÖZLÜK TAKMA ŞARTI 

Motorlu bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet sürücülerinde zaten zorunlu olan kaskın yanına 'Gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz' koruma gözlüğü takma koşulu getirildi. Ancak kaskında koruma gözlüğü olanlar bundan istisna tutuldu.

2024'E KADAR ERTELENDİ

İçişleri Bakanlığı, 2017 yılında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin geçici bazı maddelerinin uygulamasını 5 Ağustos’ta yayımladığı yönetmelik değişikliğiyle ertelemişti. Böylece model yılı 2015 ve öncesi olanlar için 2026 yılına kadar aranmayacak hükümler arasında, “Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurma; her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler kurma; tüm koltukları görecek şekilde iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurma zorunluluğu” yer alıyordu. Söz konusu bu kuralların yürürlüğü 2016 model servis araçları için 2025; 2017 model araçlar içinse 1 Temmuz 2024 tarihine kadar ertelendi.

REFLEKTİF YELEK ZORUNLU OLDU

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkan Yardımcısı Alpay Lök, kazaların azaltılması adına değişikliklerin büyük önem taşıdığını, bir sonraki adımda Almanya’da olduğu gibi durağa bildirimle gelen ‘çocuk koltuklu taksi’ uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Lök, “Gece sürüşlerinde motosiklet, Scooter ve bisiklette reflektif yelek kullanımının yanı sıra otomobillere de reflektif yelek bulundurma ve geceleri yol kenarında durulması halinde bunların hem sürücü hem de yolcular tarafından giyilmesi de zorunlu oldu. Bu önemli kuralların denetim ve cezalarla uygulanması da sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!