banner2

Son dakika: Valilik açıkladı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de okullar tatil mi? Kar tatili var mı?

Yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tam 45 il ve yüzlerce ilçede tatil edildi. Valilikler İstanbul ve Ankara'da da bir günlük tatil açıklarken İzmir'de eğitime ara sadece belli bölgeleri kapsadı. İşte tatilin uygulandığı kentler listesi...

Gündem 05.02.2023, 16:33 06.02.2023, 02:46
Abone ol
Son dakika: Valilik açıkladı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de okullar tatil mi? Kar tatili var mı?

İstanbul, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Sivas, Bingöl, Muş, Şanlıurfa, Bitlis, Adıyaman illerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir ilâ iki gün arasında tatil edildi.

Valilikler tarafından yapılan açıklamalarda, kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime ara verildiği ve engelli, hamile ve diğer kronik hastalıkları olan kamu personelinin de idari izinli sayılacağı belirtildi.

Akşam saatlerinde Türkiye'de kar tatili ilan edilmiş kent sayısı belli oldu. Buna göre ülke genelinde toplamda 45 ilde ve yüzlerce ilçede eğitim-öğretime olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verildi. 

BİR GÜN TATİL UYGULANAN İLLER

Ankara ve İstanbul ile Aksaray, Kırıkkale, Çanakkale, Gümüşhane, Şırnak, Balıkesir, Sakarya, Düzce, Bilecik, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Sivas, Tunceli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Bayburt, Karaman, Malatya, Ardahan, Kayseri, Ağrı, Isparta, Giresun, Nevşehir, Kütahya, Erzurum, Elazığ, Kırşehir, Niğde, Yozgat, Burdur, Bitlis, Hakkari, Kars, Denizli, Konya, Erzincan, Muğla ve Afyonkarahisar'da eğitime bir gün ara verdi.

İKİ GÜN TATİL DUYURUSU YAPILANLAR

Bingöl ve Muş'ta ise eğitim-öğretime iki gün ara verildi.

Adana'nın Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli ve Feke; Antalya'nın Gündoğmuş ve İbradı; Batman'ın Gercüş ve Sason ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın, Siirt'in bazı ilçelerinde ise 2 gün eğitim yapılamayacak.

Öte yandan Çankırı, Sinop, Yalova ve Tokat ile Kastamonu'nun Cide ilçesinde taşımalı eğitime yarın ara verildi.

Tatil açıklamalarına gece geç saatlerde İzmir de eklendi. İzmir'in Ödemiş ve Kiraz ilçelerinde bazı mahallelerdeki okullarda kar yağışı nedeniyle eğitime bir günlüğüne ara verildiği bildirildi. 

İlçe milli eğitim müdürlüklerinden yapılan açıklamaya göre Kiraz'a bağlı İğdeli, Akpınar, Cevizli, Doğancılar, Umurlu ve Örencik Zeybekler'de okullar bir günlüğüne tatil olurken, Ödemiş'te ise bir günlük kar molası şu mahalleleri kapsıyor: Horzum, Çamyayla, Hacıhasan, Kemer, Bozdağ ve Elmadağ.

İŞTE LİSTE LİSTE VALİLİK DUYURULARI

İSTANBUL

İstanbul Valiliği, kötü hava koşulları nedeniyle yarın eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiğini duyurdu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Kıymetli Hemşehrilerim Sevgili Öğrenciler, 20.00’de Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzün paylaştığı verilere göre, ilimizde beklenen kötü hava koşulları nedeniyle Temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarımızdaki eğitime 6 Şubat Pazartesi günü bir (1) gün süreyle ara verilmiştir.

ANKARA

Ankara Valiliği de yoğun kar yağışından ötürü başkentte kreş, okul ve tüm eğitim kurumlarının pazartesi günü tatil edildiğini bildirdi. 

Ankara Valisi Vasip Şahin, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Son meteorolojik değerlendirmelere göre, İlimizde yarın sabah saatlerinde kuvvetli buzlanma, öğlen saatlerinden itibaren de yoğun yağış beklendiğinden ilk, orta, lise ve okul öncesi eğitim kurumlarında 06 Şubat Pazartesi günü eğitime 1 gün ara verilmiştir. Hamile ve engelli personelimiz ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocuk sahibi kadın personelimiz idari izinli sayılacaktır." dedi.

İZMİR

Kar nedeniyle tatil kararı İzmir'in iki ilçesine bağlı bazı mahalleler için alındı. Ödemiş ve Kiraz ilçelerinde bazı mahallelerdeki okullarda kar yağışı nedeniyle eğitime bir günlüğüne ara verildi.  

İlçe milli eğitim müdürlüklerinden yapılan açıklamaya göre Kiraz'a bağlı İğdeli, Akpınar, Cevizli, Doğancılar, Umurlu ve Örencik Zeybekler'de okullar bir günlüğüne tatil olurken, Ödemiş'te ise bir günlük kar molası şu mahalleleri kapsıyor: Horzum, Çamyayla, Hacıhasan, Kemer, Bozdağ ve Elmadağ.

GAZİANTEP

Kentte sürmekte olan yoğun kar yağışı sebebiyle okullar ve tüm eğitim kurumları bir gün tatil edildi. Gebe kamu personelinin izinli sayılacağı belirtildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, yarın örgün ve yaygın eğitim kurumlarının bir günlüğüne tatil edildiğini duyurdu. Hamile ve engelli kamu personelinin izinli sayılacağı açıklandı.

SİVAS

Kentte beklenmekte olunan olumsuz hava koşulları sebebiyle okullar yarın için tedbir amaçlı tatil edildi.

Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastaları, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser gibi kronik hastalığı olanlar da bir gün süreyle idari izinli sayılacak.

BİNGÖL

Bingöl'de sürmekte olan kötü hava koşulları eğitime 2 gün ara verilmesi kararını beraberinde getirdi. Öğrenciler 8 Şubat'ta ders başı yapacak.

Öte yandan kamuda çalışan hamile ve engelli personele yarın için izin verildi.

MUŞ

Buzlanma, fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle il genelinde eğitime 2 gün ara verildi. Öte yandan, Her ikisi de çalışan anne ve babalardan lise çağından küçük çocuğu olup bakacak kimsesi olmayanların istekleri halinde ebeveynlerinden biri, kurumlarınca idari izinli sayılacak.

ŞANLIURFA

Okulların olumsuz hava koşulları sebebiyle 1 günlüğüne tatil edildiği illerden biri de Şanlıurfa oldu. Tatil haberini Vali Salih Ayhan sosyal medya hesabından duyurdu.

BİTLİS

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar yarın için tatil edildi.

ADIYAMAN

Valilikten yapılan açıklamada, il genelinde etkili olan kar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okulların 6 Şubat Pazartesi günü tatil edildiği bildirildi.

KAYSERİ

Kayseri'de bu gece beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle okulların pazartesi günü (bir günlüğüne) tatil edildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, "Resmi/özel kreş ve anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler, mesleki eğitim merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde valiliğimiz kararıyla 6 Şubat'ta bir gün süreyle eğitime ara verilmiştir" denildi.

MUĞLA

Muğla'nın ilçelerinde tüm temel eğitim kurumlarında kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime pazartesi günü ara verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Orhan Tavlı başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yaşanan yoğun kar yağışı ve buzlanma tehlikesi nedeniyle Muğla ve ilçelerinde eğitime bir gün ara verilmesi yönünde karar aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!