banner2

Son dakika... Ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu 82 yaşında hayatını kaybetti

Türk kantosunun en önemli temsilcilerinden ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu 82 yaşında yaşamını yitirdi.

Gündem 05.06.2023, 23:25
Abone ol
Son dakika... Ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu 82 yaşında hayatını kaybetti

2010 yılından beri İzmir'de yaşayan Nurhan Damcıoğlu, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

NURHAN DAMCIOĞLU KİMDİR?

Nurhan Samcıoğlu 1 Mayıs 1941'de dünyaya geldi. Türk kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusudur.

1969'DA KANTO TÜRÜ ŞARKI SÖYLEDİ

9 çocuklu bir ailede doğdu. Annesini girişimleriyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk bölümüne 9 yaşında başladı ve böylece çok küçük çağlarda tiyatro eğitimi aldı. Bale dersleri aldı. Radyo Çocuk Kulübünde dokuz yıl çalıştı. 16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosunda oynadı. Bu arada Ankara Cebeci Ortaokulundan mezun oldu. Cüneyt Gökçer'in yönlendirmesiyle 1965 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Kanto'yu ilk olarak Toto Karaca'dan dinledi. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1969’da ilk olarak kanto türü şarkı söyledi. Ardından tiyatroyu tamamen bırakarak kendisini tümüyle kantoya verdi.

ZEKİ MÜREN'LE ÇALIŞTI

Bundan sonra Maksim Gazinosu'nda sahneye çıkmaya başladı. Burada Zeki Müren, Sevim Tuna ve Behiye Aksoy gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu.
Ercan Yenseni ile kısa süren bir evlilik yaptı. Daha sonra 2. evliliğini tiyatrocu Attila Olgaç ile yapıp 10 yıl evli kaldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!