banner2

Son dakika! Ukrayna'da CNN Türk ekibinin aracına ateş açıldı!

Gelen soRusya'nın Ukrayna saldırısı sonrası bölgedeki gelişmeleri aktarmak isteyen ve Lviv'den yolan çıkan CNN TÜRK aracı Kiev yakınlarında hedef alındı. Hande Fırat, araçlarının lastiklerine ateş açıldığı ve konvoy ile birlikte geri döndüklerini söyledi. Fırat, "Arkadaşlarımıza ulaşamıyoruz" dedi. Bir süre sonra canlı yayına bağlanan Samet Güner ve Caner Emre Kınacı, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve Lviv'e doğru yola çıktıklarını belirtti. Samet Güner, "Arabamız iyi biz iyiyiz. Şimdi daha güvenli bir bölge bulmak için gidiyoruz." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da saldırılara sert tepki gösterdi.

Gündem 03.03.2022, 21:59 04.03.2022, 01:30
Abone ol
Son dakika! Ukrayna'da CNN Türk ekibinin aracına ateş açıldı!

Ukrayna'nın Lviv'den Kiev'e doğru yola çıkan CNN TÜRK ekibinin aracının olduğu konvoya ateş açıldığı ve kurşunların aracın lastiklerine isabet ettiği belirtildi.

İYİ HABER GELDİ!

Cnn Türk muhabiri Mücahit Topçu, "Birkaç dakika önce kendileriyle konuştum. Durumlarının iyi olduğunu öğrendim. Kiev'e giriş noktasında bir saldırıya uğradıklarını söyledi." dedi.

CANLI YAYINA BAĞLANDILAR

Hande Fırat'ın Gece Görüşü programına katılan Cnn Türk muhabiri Emre Akıncı, korku dolu anları anlattı. Sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Akıncı, patlak lastikle 20 km yol gittiklerini ifade etti. Akıncı şuanda güvenli bir bölgede bulunduklarını söyledi.

Ukrayna'da saldırıya uğrayan Muhabir Samet Güner ve kameraman Caner Emre Kınacı'ya uzun süre ulaşılamadı.

CNN TÜRK'te Gece Görüşü programında Ukrayna'da yaşanan sıcak gelişmeleri aktaran Hande Fırat olayla ilgili şunları kaydetti:

"Biz aslında Samet'e ulaşmaya çalışıyoruz, Samet'e şu an için ulaşamadık. Aracın lastiklerini isabet aldığı, konvoydaki diğer araçlarla geri dönüyorlar bilgisi var. Ekipte Samet Güner ve kameraman Caner Emre Kınacı var.

Aracın lastiklerine isabet almış, iki lastik patlamış. Konvoyda diğer araçlarla Kiev'e giremeden geri döndükleri bilgisi var.

Konuşan arkadaşımızın söylediği, "Ne yapacaklarını bilmiyorlardı, konvoyla geri dönüyorlardı. Hat koptu"

Şimdi Samet'e de Emre'ye de ulaşmaya çalışıyoruz. Editör arkadaşlarımızla yazışıyoruz. Allah korusun ama herhangi bir kötü bir durum var mı yok mu... Belli ki CNN Türk'ten İdris Arıkan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişler bugün yola çıkmışlardı."

SAĞLIK DURUMLARI İYİ

CNN Türk Kameramanı, "Emre Kınacı Kiev sınırına 50 metre kala Ukrayna askeri durdurdu ve giremezsiniz dedi. Arkamızda 3 araba vardı konvoy. Lastiğimiz patladı. Patlat lastikle 20 kilometre yol gittik. Şu anda güvendeyiz. Hava saldırısı olmuş yolda şarapnel parçaları vardı. Bize ateş açıldı. Nereden geldiğini bilmiyoruz. Bir köprünün üzerinde olduğumuz için ses bariyerleri bizi korudu. Çelik yeleklerimiz üzerimizde gidiyorduk. Lastiğimiz patladı o gruptan ayrılmak zorunda kaldık. Patlat lastikle giderken benzinci bulduk. Elektrik yok su yok. Ben 2 lastik patladı zannettim. Çevrede terk edilmiş arabalar var. Düşüncemiz o araçların jantları uyarsa onlardan almaktı. Bir şekilde lastiği değiştirdik. İki seferdir meskün mahal araması yapan askerlere denk geldik. Ön lastiğimiz hala patlat ama gidiyoruz. Dışişleri Bakanlığı'ndan arıyorlar şu anda. Biz Kiev yönünden çıktık. Stavishka bölgesindeyiz. Şimdi bir araç bulduk. Lastikleri sağlam görünüyor." ifadelerini kullandı.

CNN Türk Muhabiri Samet Güner "Çok iyiyiz. Ukraynalı askerler kontrol noktasından bizi gönderdiler ve Kiev'e girebilirsiniz dediler. Güvenli olduğunu askerden teyit aldık. 45-50 kilometre kala önümüzde bir araba vardı. Bir anda ateş edilmeye başladı. Çelik yelek ve kaskımız üstündeydi. Arabamız iyi biz iyiyiz. Şimdi daha güvenli bir bölge bulmak için gidiyoruz. Lviv tarafı daha güvenli. Durduğumuz yerde çok fazla bomba sesi duyduk. Silah seslerini de duyduk." dedi.

FAHRETTİN ALTUN'DAN MESAJ: ÇİRKİN SALDIRILAR ASLA KABUL EDİLEMEZ

Ukrayna'da savaşı takip eden Türk basının yaşadığı bu talihsiz olaylar sonrası İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından "Ukrayna’da saldırıya uğrayan A Haber muhabiri Orhan Sali’nin ülkemizde tedavisi sürerken, yine Kiev dolaylarında CNN Türk ekibine yeni bir saldırıda bulunulduğu haberini aldık. En büyük tesellimiz arkadaşlarımızın durumlarının iyi olması. A Haber ve CNN Türk’e büyük geçmiş olsun. Basın mensuplarımızı hedef alan bu çirkin saldırılar asla kabul edilemez. Onların her daim yanında ve haklarının arkasındayız. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakanlık çalışanları basın mensuplarımızın hep yanında oldular. Onlar da sağolsunlar, varolsunlar." dedi.

NELER YAŞANDI?

Saldırıya uğrayan gazetecilerden Orhan Sali A Haber yayınında, Samet Güner ise CNN Türk yayınında yaşadıklarını anlattı. Buna göre, Ukrayna'da gelişmeleri takip eden A Haber ekibindeki gazetecilerden Orhan Sali ile kameraman Taha Hazar, iki gün önce Lviv'de yaşanan arbedede bir grubun saldırısına uğradı.

Kaburgasında kırıklar oluşan ve elinden yaralanan Sali ile dişi kırılan Hazar'a, görev yaptıkları bölgedeki hastanede ilk müdahaleleri yapıldı. CNN Türk ekibinde görev yapan muhabir Samet Güner ile kameraman Caner Emre Kınacı da Kiev'e 50 kilometre kala, Ukrayna askerleri tarafından kontrol noktasında durduruldu.

Kiev'e girişlerine izin verilmeyen CNN Türk ekibinin içinde bulunduğu araca, kontrol noktasından geri dönüşü sırasında bilinmeyen bir yerden ateş açıldı. Güner ve Kınacı, çelik yelekleri ve kaskları olduğu için saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!