Son dakika: Türkiye'den uluslararası topluma 'Yunanistan' çağrısı

Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın düzensiz göçmenlere karşı insan haklarını ihlal eden tavrına karşı tepki mesajı yayımladı. Bakanlık, uluslararası topluma tüm insani değerleri hiçe sayan Yunanistan'ın tavrına karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulundu.

Gündem 04.02.2022, 22:23 04.02.2022, 23:50
Abone ol
Son dakika: Türkiye'den uluslararası topluma 'Yunanistan' çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın uluslararası hukuku ve insan hakları normlarını ihlal ederek düzensiz göçmenleri geri itmesinin pek çok masumun hayatına mal olmaya devam ettiğini hatırlattı.

Göçmenlerin yaşam hakkına kasteden bu gayrimeşru ve vicdansız yaklaşımın Avrupa’nın utancı olarak hafızalara kazındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"AB Yunanistan’ın düzensiz göçmenlere karşı bu zalim tutumuna sessiz kalmakta, girişimlerimizi yanıtsız bırakmaktadır.

Uluslararası topluma çağrımız, tüm insani değerleri hiçe sayan Yunanistan’ın bu eylemlerinin araştırılması, insan hakları ihlallerine sessiz kalınmamasıdır."

19 DÜZENSİZ GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

Edirne'nin Paşaköy köyü Mandakoru mevkisinde donarak hayatını kaybeden 11 düzensiz göçmenin cansız bedeni bulunmuştu. Hastaneye kaldırılan 1 düzensiz göçmen de müdahaleye karşın kurtarılamamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, donarak yaşamını yitiren göçmenlerin ayakkabıları ve elbiselerinin çıkarıldığını, Yunan sınır birlikleri tarafından geri itildiğini belirtmişti.

Ekipler aynı bölgede dün de donarak ölen 7 düzensiz göçmenin cansız bedenini bulmuştu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden Boris Cheshirkov, BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, düzensiz göçmenlerin Yunanistan unsurlarınca Türk tarafına geri itilmesine ilişkin sorusunu cevaplamıştı.

Cheshirkov, düzensiz göçmenlerin ölümüne ilişkin haberleri medyada gördüklerini ifade ederek, "Bu görüntüler karşısında şok olduk ve derin üzüntü duyduk. Yunanistan-Türkiye sınırında insanların öldüğüne dair bize ulaşan raporlar var." dedi.

Avrupa sınırlarında düzensiz göçmenlerin geri itilmesine tepki gösteren Cheshirkov, "Avrupa'da artan sınır kısıtlamaları ve geri itmeler, mülteci ve göçmenleri daha riskli rotalara yönlendiriyor. Bu da insanların kendilerini, hayatlarını ve çocuklarını daha fazla riske attıkları anlamına geliyor." uyarısını yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!