banner2

Son dakika: Tahıl sevkiyatı üssü İstanbul'da açıldı

Son dakika haberleri... Tahıl ürünlerinin Ukrayna'dan emniyetli şekilde sevki için İstanbul'da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi resmi olarak açıldı. Bakan Akar, "Şu anda mayın temizlemeye ihtiyaç duyulmuyor. Bu merkez ayrıca gıda krizinin önlenmesi ve fiyatların düşmesine de katkı sağlayacaktır." açıklamasını yaptı.

Gündem 27.07.2022, 14:12 27.07.2022, 16:23
Abone ol

Türkiye'nin diplomasi başarısı olarak ortaya çıkan ve dünya kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılanan mutabakat sonrası İstanbul'da tarihi bir gün daha yaşandı. Ukrayna’dan yapılacak olan tahıl sevkıyatına ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İstanbul'da atılan tarihi imzanın ardından süreç hızlı bir şekilde ilerliyor. İstanbul'da Milli Savunma Üniversitesi içerisinde kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi çalışmalarına başladı, resmi açılış ise bugün yapıldı. Merkezde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilileri yer alıyor. 

''25 MİLYON TON GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞINACAK''

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Üniversitesi'nde tahıl koridoru anlaşması kapsamında oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuştu. Bakan Akar'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde; Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon tondan fazla tahılın güvenli bir şekilde, belki daha önemlisi ihtiyaç sahibi ülkelere kısa sürede ulaştırılması için güvenli bir koridor sağlanması zorunluluğu doğmuştur. Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye tarafından temsilciler görevlendirilmiş, yoğun temaslar yürütülmüştür. İstanbul'da 4'lü bir toplantı yapılmış, mutabakata varılmıştır. Bazı ülkelerin gösterdiği farklı yaklaşımlara rağmen, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Putin ve Sayın Zelenski'nin çabaları ile anlaşma imzalanmıştır. Merkezin vazifesi, Ukrayna'dan ihraç edilecek gıda, tahıl vb. ürünlerin sevkiyatını belirlenen limanlardan sağlamaktır.

''MAYIN TEMİZLEME İHTİYACI BULUNMAMAKTA''

Sahada herhangi bir asker mevcut değildir. Bu merkez ticarete kayıtlı gemilerin takiplerini yapacak. Ticari gemilerin intikali uydu vasıtası ile takip edilecek. Çalışmalar BM ile koordineli yürütülecek. Türkiye'de uygun görülen yerlerde gemilerin müşterek kontrolleri yapılacaktır. Şu aşamada mayın temizleme konusunda bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Tarafların sonlandırma talepleri olmadıkça anlaşma devam edecek, talep olursa 120 günde sonlandırılacaktır.

''FİYATLARIN DÜŞMESİNE KATAKI SAĞLAYACAK''

Tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla önlenebileceği gösterilmektedir. Müşterek koordinasyon merkezinin çalışmalarının kalıcı barışa zemin hazırlamasını da ümit ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, gerginliğin önlenmesi, çatışmanın sona ermesi için gayretli çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreçte Türkiye olarak NATO'daki sorumluluklarımızı yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Biz en başından itibaren Ukrayna ile de, Rusya ile de temaslarımızı sürdürdük. Bu merkez ayrıca gıda krizinin önlenmesi ve fiyatların düşmesine de katkı sağlayacaktır.


22 Temmuz'da İstanbul'da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.

MERKEZİN BAŞINDA TÜRK AMİR OLACAK

Uluslararası 'Tahıl Masası'nın merkezinin Milli Savunma Üniversitesi'nin İstanbul'daki merkezi olacağı ve ekipte tüm taraflardan 20 kişilik bir ekip olacağı öğrenildi. 20 kişilik ekibin üyeleri Türkiye'ye gelmeye başladı. Ekipte; Ukrayna, Rusya. Birleşmiş Milletler ve Türkiye'den temsilciler yer alacak. Merkezin başında ise Milli Savunma Bakanlığı'nca belirlenecek bir Türk amiral olacak.

Yaklaşık 25 milyon ton tahılın Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin gözetiminde kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!