Son dakika: Tahıl sevkiyatı başladı! İşte ilk geminin rotası

Son dakika gelişmesine göre; Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk gemi 09.15'te Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı'ndan hareket etti.

Gündem 01.08.2022, 07:35 01.08.2022, 14:48
Abone ol

Son dakika! Türkiye'nin girişimleri sonucu çözüme kavuşan tahıl sevkiyatında yeni bir aşamaya geçildi. MSB'nin açıklamasının ardından Ukrayna ilk tahıl gemisinin saat 09.15'te Odesa'dan hareket ettiğini duyurdu. MSB, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Odessa Limanı'ndan hareket eden mısır yüklü ilk geminin yarın İstanbul'da olacağını bildirdi. 

GEMİ YOLA ÇIKTI

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin yoğun çalışmaları sonucunda tahıl yüklü ilk geminin saat 09.15'te Odesa Limanı'ndan hareket ettiği belirtildi. Geminin 2 Ağustos’ta İstanbul’da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul’da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir" ifadesine yer verildi.

İLK ROTA LÜBNAN

Mısır yüklü Razoni isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan'a gideceği bildirilen açıklamada, "22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan 'Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır" sözleri yer aldı.

20 MİLYON TON TAHIL

İstanbul'da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna'nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte küresel gıda fiyatları da düşecek.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE İZİN VERİLMEYECEK

İlk geminin mısır yüklü olduğu belirtildi. Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına izin verilmeyecek.16 geminin konvoy halinde limanlardan ayrılması bekleniyor.

İSTANBUL'DAKİ MERKEZDEN KONTROL EDİLECEK

25 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün kontrolü İstanbul'da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Küresel gıda fiyatlarını düşürecek koridorun etkin şekilde çalışması için önlemler alındı. Buna göre gemilerin takibi uydudan ve İHA'larla yapılacak. Kontroller varış limanında gerçekleştirilecek. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek.Sevkiyatın yönetileceği merkez de İstanbul'da. 27 Temmuz'da açılan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri yer alıyor.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!