banner2

Son dakika: Sudan'da büyükelçilik aracına ateş! Diplomatik kaynaklardan ilk açıklama

Son dakika haberleri… Sudan'da büyükelçilik aracına saldırı düzenlendi. Diplomatik kaynaklara göre, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırıya ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Sudan Büyükelçiliği personeli bölgeden çekildi, daha güvenli bir alana alındı. Can kaybı ve yaralanma yok, araçta hasar var. Büyükelçiliğimizi Port Sudan'a taşıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 06.05.2023, 16:44 06.05.2023, 17:23
Abone ol
Son dakika: Sudan'da büyükelçilik aracına ateş! Diplomatik kaynaklardan ilk açıklama

Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların devam ettiği Sudan'da, Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu'nun aracına ateş açıldı.

Diplomatik kaynaklar, olayda ölü ve yaralının olmadığı kaydedilirken faillerinin de henüz belli olmadığı aktarıldı.

ÇAVUŞOĞLU: BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ TAŞIYORUZ

Saldırıya ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Sudan Büyükelçiliği personeli bölgeden çekildi, daha güvenli bir alana alındı. Can kaybı ve yaralanma yok, araçta hasar var. Büyükelçiliğimizi Port Sudan'a taşıyoruz. Hiçbir kardeşimizde, büyükelçimizde veya diğer koruma arkadaşlar, özel kuvvetlerimiz dahil hiçbirisinde bir yaralanma yok, araçta hasar var. Şimdi bunu kim yaptı? Neden yaptı? Tabii iki tarafta da görüşmeler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA HABERİ: Sudan'da büyükelçilik aracına ateş - 1

SUDAN’DA YAŞANANLAR

Sudan'da 2013'te Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine destek amacıyla kurulan HDK'nin tamamen orduya katılmasını öngören "askeri güvenlik reformu" konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, 15 Nisan sabahından itibaren sıcak çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın orduyla çatışan HDK'nin feshedilmesi ve "devlete karşı isyancı güç" ilan edilmesi kararı aldığını bildirmişti.

SON DAKİKA HABERİ: Sudan'da büyükelçilik aracına ateş

550’DEN FAZLA ÖLÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), devam eden çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısının 551'e yükseldiğini, 4 bin 926 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!