banner2

Son dakika: Rusya'dan tahıl koridoru açıklaması: 'İlerleme kaydedilmediği için üzgünüz'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tahıl koridoru anlaşması hakkında yaptığı açıklamada Rusya tarafından ilerleme sağlanamadığı için üzgün olduklarını söyledi.

Gündem 09.11.2022, 18:05 09.11.2022, 18:33
Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tahıl anlaşması ile ilgili bir son dakika açıklaması yaptı. Anlaşmanın Rusya kısmı için ilerleme kaydedilemediğini söyleyen Zaharova, üzgün olduklarını belirtti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova

'İLERLEME KAYDEDİLMEDİĞİ İÇİN ÜZGÜNÜZ'

Tahıl koridoru anlaşması ile Ukrayna'nın yanı sıra Rusya tahılının da dünya pazarına sunulmasına ilişkin karar alındığını fakat ABD ve AB'nin ambargoları yüzünden alınan kararların uygulanamadığını söyleyen Zaharova şu şekilde konuştu:

Bunun böyle bir paket olduğunu hatırlatmakta fayda var. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'te bunu böyle görüyordu ve hala da böyle gördüğünü umuyoruz. Tahıl anlaşmasının Rusya kısmında hala ilerleme kaydedilmediği için üzgünüz. ABD ve AB gübre ve tarım ürünlerimizin dünya pazarlarına çıkışını engellemeye devam ediyor. Tahıl anlaşmasının uzatımı sırasında bunu dikkate alacağız.

'ABD İLE HİÇBİR TEMASIMIZ YOK'

Zaharova Rusya ile ABD arasında müzakerelerin gizlice sürdüğüne yönelik iddialar hakkında konuştu ve "Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın, büyükelçilerin temasları haricinde hiçbir teması yok" dedi.

'KUZAY KORE İDDİALARINI BATI YAYIYOR'

Rusya'nın Ukrayna'da Kuzey Kore silahlarını kullandığına yönelik iddialara da değinen Zaharova şöyle konuştu:

ABD'li temsilcilerin baştan sona söylediği her şey yalan olduğu için bu da Batı'nın, Rusya için yaydığı yeni bir spekülasyon. Bu iddialar için anlaşılabilir bir gerekçe ve delil sunulamadı ve sunulamaz.

'MÜZAKERELERE HÂLÂ AÇIĞIZ'

Ukrayna ile müzakerelerin sürdürülmesi konusunda istekli olduklarını söyleyen Zaharova, "Müzakerelere hala açığız. Bunları hiçbir zaman reddetmedik. Şu anki gerçeklikleri de gözeterek elbette bunu yapmaya hazırız" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!