banner2

Son dakika... Rize yine sele teslim! Bakan Soylu'dan o iddiaya yalanlama

Doğu Karadeniz'de yine şiddetli yağış etkili. Rize günler sonra yeniden sele teslim. 3 ilçede dereler taştı, yollar kapandı. Artvin de sular altında. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede. Bakan Soylu barajın patladığı iddiasını yalanladı.

Gündem 22.07.2021, 14:05 22.07.2021, 17:26
Abone ol

Rize yine sele teslim. Kent genelinde etkili olan sağanak sele neden oldu.  

Çamlıhemşin, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde yağış dolayısıyla bazı dereler taştı. Ardeşen'e bağlı Tunca beldesindeki derelerin su seviyesi yükseldi. Fındıklı'dan geçen Arılı Deresi'nde taşma meydana geldi. 

DERELER TAŞTI, YOLLAR KAPANDI

Tarım arazileri ve yollarda hasar oluştu.farklı bölgelerdeki yamaçlarda kopmalar oldu. İlçelerde ulaşımı sağlayan bazı yollar da derelerin taşması sonucu trafiğe kapandı.

KÖPRÜ ULAŞIMA KAPANDI

Sağanağın etkili olduğu Ardeşen’de, Kaymakamlık duyuru yaptı; ilçede yer alan ve birçok köy grup yolunun başlangıcı olan Seslikaya Köprüsü’nün ulaşıma kapandığı, vatandaşların zorunlu olmadıkça güzergahta bulunmamaları gerektiği belirtildi.

EVLER SU ALTINDA KALDI

Bazı ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastığı ilçede mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı.

4 KÖYÜN YOLU KAPATILDI


Rize Valisi Kemal Çeber yaptığı açıklamada 4 köy yolunun risk taşıdığı gerekçesiyle ulaşıma kapatıldığını duyurdu.  Metrekareye 120 kilogram civarında yağış düştüğünü belirten Çeber, 2 kişinin selde mahsur kaldığını ancak kurtarıldıklarını belirtti.  

Aralı Mahallesi’nde de tedbir amaçlı 2 köyün boşaltıldığını ifade eden Rize Valisi, vatandaşların güvenli bölgelere alındığını söyledi.  ''CUMHURBAŞKANI BİLGİ ALDI''


Ekiplerin yoğun şekilde çalıştığını ifade eden Vali Çeber, ''Sabah Cumhurbaşkanı Erdoğan aradı, buradaki durumu kendisine de arz ettik. Devletimizin tüm unsurları bizzat alanda, çizmesiyle, yağmurluğuyla buradalar” diye konuştu.

ARTVİN DE SULAR ALTINDA

Yağış Artvin'in Arhavi ilçesinde de etkili.  İlçede bazı dereler taştı.  Arhavi ilçe merkezinin büyük bölümünde yollar sular altında. Köy yolları heyelan sonucu ulaşıma kapandı.  Çok sayıda köye ise heyelanlar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

BOTLARLA KURTARDILAR

Arhavi ilçesinde derenin taşması sonucu ev, iş yeri ve araçlarında mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı.  AFAD, JAK ve AKUT ekipleri mahsur kalanları botlarla alarak güvenli bölgelere sevk etti. 

HAVADAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Selin vurduğu Artvin'in Arhavi ilçesi havadan böyle görüntülendi. 

İÇİŞLERİ BAKANI SEL BÖLGESİNDE

İlçede valilik tarafından kriz merkezi oluşturuldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bölgede. Bakan Soylu, sağanak dolayısıyla derenin taşması sonucu su biriken ilçe merkezine gelerek yetkililerden son duruma ilişkin bilgi aldı. Bakan  vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

''CAN KAYBI YOK''

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, can kaybı olmadığını, iki kişinin yaralandığını söyledi: “Arhavi’ye 170 kg, Hopa’ya da 183 kg yağış düştü. Hopa’da yağış nedeniyle bir şey yok. Murgul’da var. Yağmurun şiddet merkezi etkilediği alan hem Arhavi oldu hem de Murgul oldu. Murgul’a da gideceğiz. Özellikle ana derenin tahkimatları yıkması sonucu Boğaziçi mahallesine yönelik sel baskını su baskını oldu, alt katların tamamı su doldu, mahsur kalan vatandaşlarımız oldu. AFAD, AKUT, JAK ve belediye ekipleri herkes elinden gelen gayreti göstererek ciddi bir şekilde tahliyeler gerçekleştirildi, tahliyeler gerçekleştirilmeye de devam ediyor” diye konuştu.

Yarın saat 24.00'e kadar kuvvetli yağış uyarısının devam ettiğini belirten Soylu, gerekli önlemlerin alındığını kaydetti. 

''BARAJ PATLAMASI YOK''

Bakan Süleyman Soylu ‘baraj yukarıdan patladı’ şeklindeki iddialara da yanıt verdi. Bakan Soylu '' Böyle bir şey yok. Yanlış bir bilgi. Herhangi bir baraj patlaması yok. Barajın patlayıp geldiği ve o nu da Arhavi’nin merkezini etkileyeceği konusu doğru bir bilgi olmadığını burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Vatandaşımıza da gücümüz yettiğince ifade etmeye çalışıyoruz. Buraya geldiğimizde böyle bir korku söz konusuydu. Doğal olarak eğer böyle bir baraj var taşacaksa oda bir endişeye sevk eder. O bilginin yanlış olduğunu ifade etmeye çalıştık. Burada da bir kez daha milletimize buradan ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimiz var. Buradayız inşallah buralar normal haline dönene kadar da arkadaşlarımızla birlikte çalışmamıza devam edeceğiz. Tüm kurumlarımıza da çok teşekkür ediyoruz çok çabuk zamanda müdahale ettiler.” dedi. 

KUVVETLİ YAĞIŞ SÜRECEK

Afet bölgesi için uyarılar devam ediyor. Trabzon'un batı ve doğu kesimlerinde kuvvetli, Rize ve Artvin çevrelerinde de çok kuvvetli yağış beklentisi var. Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kuzey kesimlerinde de gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!