banner2

Son dakika: Reuters'ın 'medya sansürü' iftirasına Türkiye'den sert tepki: Hayali ve uydurma senaryo

İngiliz haber ajansı Reuters'ın, AK Parti hükümetinin medyaya baskı uyguladığı yönündeki algı operasyonu amacı güden haberine Türkiye'den yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun yazılı bir açıklama yayımlayarak haberi hayali ve uydurma olarak nitelendirdi.

Gündem 31.08.2022, 20:22 31.08.2022, 21:21
Abone ol
Son dakika: Reuters'ın 'medya sansürü' iftirasına Türkiye'den sert tepki: Hayali ve uydurma senaryo

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İngiliz haber ajansı Reuters’ın bugün abonelerine servis ettiği Türkiye hakkındaki yalan ve iftira içerikli haberine yönelik yazılı bir açıklama  yayımladı.  "Reuters’ın İletişim Başkanlığı hakkındaki dezenformasyon haberine ilişkin" başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİ"

"Türkiye İletişim Modeli ile ulusal ve uluslararası çapta başarılı çalışmalara imza atan İletişim Başkanlığımızın, İngiltere merkezli Reuters haber ajansı tarafından hedef alınması, bizler için sadece ne kadar doğru yolda olduğumuzun göstergesi ve gurur vesilesidir.

Son dört yılda Türkiye’ye yönelik dezenformasyon kampanyalarına karşı koyduk, ülkemizi bu saldırılara karşı daha dayanıklı hale getirdik ve şeffaf bir iletişim ortamı oluşturduk. Aynı doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’ye uzun yıllar hizmet etmeye kararlıyız.

"SİSTEMATİK MÜNİPÜLASYONLARIN APARATI"

Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye karşıtı algı operasyonlarının ve sistematik manipülasyonların bir aparatı olan Reuters, daha önce de pek çok kez çarpıtma ve yalan haberlere imza atmıştı.
Reuters, DEAŞ terörünün zirve noktasına çıktığı dönemde, bu terör örgütüne karşı amansız bir mücadele veren Türkiye’ye karşı dezenformasyon yaparken, esasında bazı Batılı devletlerin yabancı teröristlerin Suriye’ye geçişini görmezden geldiğini veya istihbarat servisleri marifetiyle bunu fiilen mümkün kıldığını perdeliyordu.

"DAHA ÖNCE DE ÇARPITMIŞTI"

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş için ilk adımları attığı dönemde de sahneye çıkan Reuters, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını çarpıtmış ve nihayet kendi haberlerini tekzip etmek durumunda kalmıştı. Reuters’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik ve finansal operasyonlarda kendine düşen rolü nasıl oynadığını da elbette unutmuyoruz.
Böyle bir haber ajansı, bugün de Türkiye İletişim Modelini ve Başkanlığımızı hedef almaya çalışıyor. Reuters’in niyetini de neye hizmet ettiğini de bu doğrultuda yaptıklarını da gayet iyi biliyoruz.

"OPERASYONEL HABERCİLİK"

Sadece Türkiye ile ilgili konularda değil, dünyanın farklı noktalarında operasyonel haberciliğiniz yüzünden işgal edilen, darbeler yaptırılan, iç savaş çıkartılan, terör örgütlerini besleyen sisteme karşı hakikati savunan bir Türkiye var!

Görüyoruz ki ekonomik kriz bütün Avrupa’yı ve ülkeniz İngiltere’yi olduğu gibi kurum olarak sizi de etkiledi. Bu nedenle daha ucuz ve kolay olduğu için masa başı haberciliğe tevessül ediyorsunuz. Daha önce de pek çok kez olduğu gibi temelsiz klişe ön yargılarla örülü hayali ve uydurma senaryoları sözde haber adı altında servis ediyorsunuz.

"HAKİKAT İÇİN HABERCİLİK" DAVETİ

Şartlar ne olursa olsun gerçek gazeteciliğin böyle yapılmayacağını size bir kez daha hatırlatıyor ve sizi sadece ve sadece hakikat için habercilik yapmaya davet ediyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!